Presudom je naloženo opštinskoj upravi u Rači da vrati Veljkovića na posao u skladu sa stručnom spremom i radnim iskustvom i prizna sva prava po osnovu rada. Obaveza Opštinske uprave je i da plati Veljkoviću 80.250 dinara na ime troškova parničnog postupka.
Veljkoviću je odlukom opštinske uprave u Rači radni odnos prestao 15. novembra 2017. godine, a on je pravdu potražio na sudu. Dva meseca kasnije, Veljković je vraćen je na posao domara u opštinskoj upravi, pošto je to naložio Viši sud u Kragujevcu, kao i odlaganje dejstva rešenja o otkazu do okončanja radnog spora. Veljković je u tužbi protiv opštinske uprave Rače naveo da je pravi razlog otkaza otkrivanje korupcije, a ne racionalizacija i prestanak potrebe za poslovima koje je obavljao kao domar.
Prema rečima Veljkovića, otkaz je dobio pošto je prijavio nadležnim organima i medijima da je zloupotrebljeno više od 68 miliona dinara opštinskog novca. Zloupotrebe je otkrio kao poverenik Samostalnog sindikata Kragujevca za Raču. Opština Rača je sa preduzećem Radus BNS GP iz Pančeva sklopila ugovor vredan više od 68 miliona dinara za izgradnju fabrike za preradu otpadnih voda. U dokumentaciji je, kako navodi, stajalo da su izgrađena fabrička postrojenja i ugrađena oprema, a istina je da su izvršeni samo grubi građevinski radovi.
Veljković je te zloupotrebe prijavio nadležnom tužilaštvu, a pošto je video da predmet predugo stoji i da se ne rešava, izvršio je uzbunjivanje javnosti i zajedno sa portalom "Pištaljka" učestvovao u novinarskom istraživanju afere. Veljković tvrdi da otkaz nije bio ništa drugo nego prikrivena odmazda zbog ukazivanja na postojanje korupcije ogromnih razmera. Pominje i da je za kratko vreme protiv njega vođeno sedam disciplinskih postupaka, ali bez osnova za kaznu.
Atmosfera na poslu je postala nepodnošljiva i bilo je jasno da mu se sprema otkaz. Opštinska uprava je pravilnikom o sistematizaciji ukinula Veljkovićevo radno mesto domara, ali nije prestala potreba za poslovima koje je on obavljao uz sve potrebne stručne kvalifikacije za održavanje grejanja, elektro i vodovodnih instalacija i protivpožarne zaštita.
Za te poslove opštinska uprava je angažovala preduzeće "Flujid" i plaćala novčanu naknadu. Poslove protivpožarne zaštite jedno vreme niko nije obavljao, a onda je vozač iz opštinske uprave poslat na stručnu obuku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Uzbunjivač
Prvi stepen usvojio tužbeni zahtev a Apelacija preinačila i odbila. ???
Sudstvo je SNS i onda je Justicija na kolenima a uzbunjivač bez pravde i bez posla.
Krompjuter
Inace, ova prica o fabrici je kao onaj vic za (nevidljivi) most, pa ko zna...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar