Komisija za borbu protiv droga predlaže oštrije kazne za dilere, prenosi
RTS.
Efekti sintetskih kanabinoida su slični marihuani, ali imaju preko 100 puta jače dejstvo i zapažaju se desetak minuta posle uzimanja. Od crvenila očiju i konjuktivitisa, ubrzanog pulsa, suvoće usta, promena raspoloženja i percepcije. Efekat droge je u kontinuitetu šest sati, a posledice se osećaju i narednih dana. Korišćenje tih supstanci u svetu je povezano sa povećanjem broja smrtnih slučajeva ali i samoubistva.
Jelena Janković iz Komisije za borbu protiv droga Ministarstva zdravlja kaže da se radi na stavljanju ove nove suspstance na listu psihoaktivnih supstanci.
"Ima veliki rizik od srčanog udara, prestanka rada bubrega, problema sa disanjem. Ne znamo koji je tačan naziv na ulici jer ima preko 600 naziva. Najčešće su to prijemčiva imena poput 'jagode', 'bladi meri' i slično, a važno je znati da samo konzumiranje može da izazove veoma opasne posledice po zdravlje", naglašava Jankovićeva.
Starosna granica započinjanja konzumiranja droga sve je niža a nekada i samo jedno uzimanje može da bude fatalno. Zbog toga je ministar zdravlja predložio pooštravanje kaznene politike za one koji prodaju drogu maloletnicima.
"Novo je da je Ministarstvo zdravlja podnelo inicijativu Ministarstvu pravde da se u krivični zakonik unesu nove odredbe koje se tiču pre svega lica koja prodaju drogu maloletnim licima i da te kazne budu znatno veće od 5 do 15 godina. Ukoliko se u kafićima, javnim prostorima omogući uživanje na bilo koji način kazna će biti od dve do 10 godina. Nova odredba odnosi se na posedovanje velikih količina droga koja predvića kaznu od tri do 10 godina", navela je Jankovićeva.
Kada je reč o pomoći u lečenju zavisnosti kod maloletnika otvoreni su centri pri klinikama za psihijatriju u Novom Sadu, Nišu i Kragujevci kao i pri opštoj bolnici u Leskovcu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
O lakim drogama
Konzumiranjem marihuane vozač dospeva u stanje da ne registruje pravilno okolinu.
I tako izaziva saobraćajnu nesreću, od koje poginu ljudi.
Zbog toga je generalno opasna po društvo, jer njenom legalizacijom ćemo samo stvoriti industriju od koje će opet isti ljudi zarađivati bogatstvo.
Milioni neće obraćati pažnju na njeno korištenje, jednako kao što se to sada radi sa alkoholom
Dakle, nije bezopasna.
Čak se može desiti, da svi sledeći "diskutanti" koji se protive mom mišljenju,
dođu baš u takvu situaciju, da poginu putujući autoputem u Grčku, od konzumenta marihuane.
Da su droge dobra stvar, čitava ljudska civilizacija bi bila podignuta na konzumiranju droga.
Ne bi postojali vračevi, šamani, filozofi i usamljenici, niti narkomani.
Svi bi redovno konzumirali razne vrste droga i čovečanstvo bi napredovalo.
Drogu zadrži za sebe, kući.
Jednako kao i seksualne navike.
A sad, pi*di, slobodno.
Demokratska zemlja, bre.
Vlada
Cenim tvoj pokušaj da edukuješ druge, ali to što si na pisao zvuči kao 10-godišnjak koji je slučajno čuo par stvari o seksu, pa je to sklopio u neku svoju konstrukciju i objašnjava drugarima u školskom dvorištu da bi ispao faca. Tačno je da je 90-tih, u jeku biznisa naše policije sa Albanijom, a i potrebe za strašno jeftinim proizvodom zbog male kupovne moći stanovništva, na ulici bilo mnogo dosta biljke prskane svačim, ali danas ne znam kako bih tako nešto našao i da hoću. Drugo, ne postoji nikakva industrijska sorta kanabisa: postoje indica i sativa, a obe mogu da postanu 'industrijske' kada bi ih zasadio na njivi i ostavio da se same oprašuju i gube svojstva. A što se tiče ovih što zazivaju zakone raznih zaostalih zabiti: da se ovde uvedu tajlanski zakoni, takvi bi pisali komentare iz zatvorskog dvorišta, sa telefona kojeg su prošvercovali u debelom crevu, dok služe kazne za pivo koje su popili na keju, cigaretu koju su upalili na plaži ili stadionu, ili tiketa koji su uplatili za 'tekmu'. I ne bi to bio prvi takav slučaj gorke ironije: onaj ko se zalaže za gluposti obično prvo njima sebi naškodi.
Semiramida
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar