U banci će se čuvati spermatozoidi i jajne ćelije, ali i embrioni donatora, a svi parovi koji imaju problem sa začećem, iz banke će dobiti reproduktivni materijal.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je u opremu uloženo oko milion evra i da su embriolozi, biolozi, genetičari, ginekolozi i infektolozi prošli sve neophodne obuke. "Parovi iz Srbije koji imaju problem sa začećem, više ne moraju da idu u inostranstvo kako bi se ostvarili kao roditelji. To mogu sada da urade i u Srbiji", rekao je Lončar i dodao da su doneti neophodan zakon i svi podzakonski akti kako bi se ta oblast precizno definisala.
Lončar je pozvao građane Srbije da se uključe u projekat kako bi bilo što više donatora i kako bi što više parova bez dece dobilo potomstvo. Direktor GAK-a Aleksandar Stefanović rekao je da više od 15 odsto parova u Srbiji ima problem sa sterilitetom.
On je podsetio da se od 1991. godine u GAK-u u Višegradskoj radi postupak vantelesne oplodnje i da je tada rođena prva beba. Zahvaljujući banci reproduktivnih ćelija, žene i muškarci u Srbiji moći će da o trošku države zamrznu svoje polne ćelije i embrione, kao i da ih poklone drugim ljudima koji ne mogu da se ostvare kao roditelji.
Pravo da budu donori reproduktivnog materijala imaju žene koje su zdrave fizički i psihički i koje su stare između 21 i 34 godine i muškarci do 40 godina.
Zakonom je predviđeno da svi donori jajnih ćelija, spermatozoida i embriona budu anonimni za primaoca, ali će morati da prođu neophodne zdravstvene preglede i psihološke procene, kao i da se testiraju na polno prenosive bolesti. Anonimnost je zagarantovana i podaci o donoru neće moći da se dobiju, osim zbog medicinskih indikacija za dete.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Lola
A zašto nije rešeno pitanje surogat majki?
milica
63 krilo
A to ne sme da se zna.
Ako žena na primer da 9 jajnih ćelija, d ali će posle 10 godina tih 9 jajnih ćelija i dalje da budu tu?
I kako zakon i pravilnici to regulišu?
Ili će od njenih, napominjem njenih 9 jajnih ćelija da je zateknu recimo 3, a 6 će država, instituti, naučnici u procesu "saradnje" da poklone ili razmene sa drugim svetskim institucijama, a u cilju raznih eksperimenata.
Poznata nam je ta "saradnja", a detalje toga da kažem, ne bih bio objavljen.
I naravno da će se javiti dobitnici raznih stipendija, putovanja, laptopova i simpozijuma, da me negiraju i kažu kako sam neobrazovan i lupetam.
A oni tako časni, moralni da sve kipti od etike.
Eto, to niko nije regulisao niti će vam reći.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar