Pred bankrotom 100.000 ljudi
Lični bankrot u Srbiji moglo bi da proglasi najmanje 100.000 građana, jer od mesečnih prihoda ne mogu da plate komunalne račune i izmire obaveze prema bankama.
U mnogim evropskim zemljama, da bi se izbegla plenidba imovine, dužnik proglašava bankrot i nad njim se vodi stečajni postupak. Profesor Beogradske bankarske akademije Mališa Đukić kaže za Blic da lični bankrot, prema evropskoj i svetskoj praksi, dužnik može da zatraži u dve situacije - kada su mu obaveze veće od njegove imovine i kada tekući prihodi ne obezbeđuju plaćanje svih obaveza i dovoljno sredstava za život.
Ako bi se gledalo koliko građana u Srbiji nema dovoljne prihode za sve mesečne obaveze, onda su mnogi - već bankrotirali. Četvoročlana porodica sa dve prosečne januarske plate od po 34.000 dinara ne može da kupi dovoljno hrane, plati račune za komunalne usluge i otplati jednu mesečnu ratu nekog manjeg kredita, jer joj za sve ove troškove nedostaje mesečno od 10.000 do 40.000 dinara.
Komentari 5
janko
sale novosadjanin
daleko vise-sigurno.
ali za to su zajedno krivi drzava,banke i sudovi.
sve se radi u dogovoru izmedju njih.
kako?
duznici -npr miskovic-ne placa dobavljacima po 6-12 meseci.poverioc ga tuzi i spor traje 2 godine.za to vreme poverioc ide u stecaj ili se kod zelenaskih banaka zaduzuje u evrima.
sud donosi resenje u dinarima ili banka prodaje nekretnine svoga duznika poznatom kupcu.
i tako na gubitku je samo poverioc i radnici kod njega.
znam iz licnog primera ali sam uspeo jedva da sacuvam firmu i objekte zbog lagera koji sam imao.
sour
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar