Dok stručnjaci pitaju zbog čega se to radi, jer država može da bude direktni investitor, nepoznato je i koja je svrha ovakvih preduzeća i zašto su Nišu potrebna tri, pišu
Južne vesti.
Krajem prošle i početkom godine Vlada Srbije je osnovala nekoliko ovakvih firmi u gradovima u kojima se grade jeftini stanovi za bezbednjake, vojsku i policiju. Jedan od njih je i Niš, gde je, prema podacima sa APR-a, na adresi Generala Milojka Lešjanina 8 registrovana namenska firma SPV Nišava.
Premda je osnovna delatnost ove firme izgradnja stambenih i nestambenih objekata, u Ministarstvu građevine su ranije ove godine rekli da će ova preduzeća imati ulogu investitora. Sve je to, kako su pojasnili, urađeno po predlogu Vladine Komisije za pripremu predloga programa izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti.
"Odlukom Vlade osnovana su posebna privredna društava (SPV) koja su predviđena da budu investitori za buduću izgradnju stanova u daljoj realizaciji Projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, a o čemu će konačnu odluku doneti Vladina Komisija za pripremu Predloga programa izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti", objasnili su ranije u Ministarstvu.
Ipak, izgleda da jedna firma u Nišu nije bila dovoljna.
Na sednici Vlade, od 23. maja, odlučeno je da u ovom gradu treba da budu osnovana još dva ovakva preduzeća - SPV Nišava dva i SPV Nišava tri. U odluci Vlade navodi se da će biti na istoj adresi kao i prva Nišava.
Direktor sve tri firme, prema podacima Agencije za privredne registre, je još jedno državno preduzeće - Građevinska direkcija Srbije. Ova Direkcija, kako se navodi na njihovom sajtu, bavi se upravljanjem projektima od značaja za Srbiju, a prvenstveno upravljanjem investicijama u građevinarstvu.
Međutim, o nadležnostima, ali i svrsi sva tri preduzeća kojima rukovode u Nišu, u Direkciji nisu želeli da govore, već su novinare uputili na premijerku Anu Brnabić.
O svom poslovanju, projektima, planovima, ali i broju zaposlenih, nisu odgovorili ni u SPV Nišava. Umesto toga, novinarima su uputili identičan mejl onom koji je stigao iz Građevinske direkcije Srbije.
Minić: Čemu služe ta preduzeća ako ne grade
Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbije pita zašto bi Vlada Srbije osnivala ovakva preduzeća, umesto da bude direktni investitor. Smatra da postoji mogućnost da se preko ovakvih privremenih firmi mimoiđu propisi, te da postupak investiranja i biranja izvođača ne bude transparentan.
"Nije jasno na osnovu dostupnih informacija čemu služe (takva preduzeća) ukoliko ona ne grade, a ukoliko Vlada finansira, zbog čega Vlada nije raspisala konkurs na koji bi se javila građevinska preduzeća", kaže Minić.
I građevinski inženjer i aktivista iz Niša Danijel Dašić ne vidi svrhu otvaranja ovakvih firmi. Kroz ironiju podvlači da bi u Nišu moglo da se osnuju slična namenska javna preduzeća koja bi se bavila poslovima od održavanja javnih toaleta, do krpljenja udarnih rupa.
"Komisija tebi donosi zaključak na osnovu kojeg ti praviš preduzeće. Dakle, to su javne pare. Mi pozdravljamo takvu inicijativu i predlažemo da se osnuju ta privremena preduzeća za sve goruće teme i oblasti u ovom gradu", izjavio je Dašić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Bill
Molim Vas, bez ovakvih komentara, kada se već ne razumete u "računovodstvo"...
RVosha
Detelina
Pa preko tri nepotrebna preduzeća je tri puta lakše izvući tri puta više para nego preko jednog nepotrebnog preduzeća.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar