Globalni izveštaj o deci objavljuje se uoči obeležavanja Međunarodnog dana deteta, 1. juna. Na osnovu Indeksa prekinutog detinjstva, koji govori o tome koliko je detinjstvo u određenoj zajednici ugroženo usled faktora kao što su loše zdravlje, neuhranjenost, isključivanje iz obrazovanja, dečiji rad, brakovi maloletnika, maloletničke trudnoće i ekstremno nasilje, ovaj izveštaj poredi položaj dece u zemljama širom sveta u odnosu na 2000. godinu i takođe rangira 176 zemalja sveta na osnovu situacije kakva je danas.
Procenjeno je da je u 2000. godini 970 miliona dece ostalo bez detinjstva usled događaja koji su menjali njihove živote. Taj broj danas je smanjen na 690 miliona – što znači da 280 miliona dece širom sveta ima bolji život, a u 173 od 176 zemalja sveta situacija u kojoj deca žive je bolja nego što je bila pre dve decenije.
Organizacija "Save the Children" ističe da podaci o napretku u poslednje dve decenije govore o tome da ulaganje zajednica, kako globalne tako i pojedinačnih zemalja, u zaštitu i dobrostanje dece postiže rezultate.
Kako je jednom od četiri deteta u svetu i dalje uskraćeno sigurno i srećno detinjstvo, a najugroženija su deca koja žive u područjima zahvaćenim konfliktima ili koja su bila prisiljena da napuste svoje domove zbog konflikta, neophodno je ovo ulaganje nastaviti.
Od osam činilaca koji, prema izveštaju, utiču na to da se bezbedno detinjstvo prekine, konflikti i ekstermno nasilje jedini je fakator koji danas ugrožava veći broj dece nego pre dvadeset godina.
Na ovogodišnjoj listi zemalja sačinjenoj prema Indeksu prekinutog detinjstva, Srbija se nalazi na 46. poziciji. Od ostalih zemalja u regionu Slovenija deli treće mesto sa Norveškom, Hrvatska se nalazi na 29. poziciji, Bosna i Hercegovina zauzima 38. mesto, Crna Gora je na 50. poziciji, Albanija se nalazi na 61. a Severna Makedonija na 69. mestu.
Na vrhu liste zemalja sačinjene prema indeksu nalazi se Singapur kao zemlja koja najbolje brine o deci, a među prvih deset država nalaze se osam zapadnoevropskih zemalja i Južna Koreja. Centralnoafrička Republika najlošije je pozicionirana, a prethode joj, na dnu liste, Nigerija i Čad.
Podaci o zemljama na osnovu kojih je sačinjen izveštaj prikupljeni su većinom od UN agencija. Izveštaj, kao i više informacija dostupni su
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Utopija
Milos
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar