Sedam od 10 osoba trpelo zlostavljanje tokom detinjstva

Na svakih 100 odraslih osoba u Srbiji, oko 70 je više puta iskusilo bar jedan od oblika negativnih iskustava tokom detinjstva.
Sedam od 10 osoba trpelo zlostavljanje tokom detinjstva
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ovo su pokazali su rezultati Unicefove Studije o negativnim iskustvima u detinjstvu u Srbiji.
 
U studiji, koja je nastala u partnerstvu sa Institutom za psihologiju i Institutom za mentalno zdravlje, ukazuje se da negativna iskustva u detinjstvu mogu da imaju dalekosežne posledice, kao što su mentalna oboljenja ili bolesti poput raka, srčanih oboljenja i dijabetesa kasnije u životu.
 
Takođe, osobe koje su imale negativna iskustva u detinjstvu češće imaju loše rezultate tokom školovanja, češće su uključeni u kriminalne aktivnosti i manja je verovatnoća da postanu produktivni članovi društva, kaže se u saopštenju Unicefa.
 
Ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović istakla je, povodom objavljivanja studije, da "proces brige o deci počinje u najranijem detinjstvu i u značajnoj meri zavisi od okruženja u kome dete odrasta".
 
"Zbog toga je naša obaveza da svoj deci obezbedimo šansu za najbolji početak i dobru osnovu za budućnost. Naglašavam da je naš osnovni princip nulta tolerancija na svaku vrstu nasilja, a rezultate ove studije koristićemo kao smernice u stvaranju jednakih uslova za svako dete, a posebno u prevenciji zlostavljanja i zanemarivanja dece", rekla je Đukić Dejanović.
 
Drektorka Unicefa u Srbiji Ređina de Dominikis istakla je da "negativna iskustva u detinjstvu utiču na sve oblasti života, i da je zato neophodno da se reaguje intersektorski".
 
"Potrebno je, između ostalog, da se deca edukuju o pravima koja im pripadaju, da se ojačaju roditeljske veštine, unaprede kompetencije zdravstvenog, socijalnog, obrazovnog i sistema krivičnog pravosuđa u prevenciji negativnih iskustava u detinjstvu, da se uvede potpuna zabrana fizičkog kažnjavanja dece, kao i da se obezbedi i ojača finansiranje sistema prevencije i zaštite od nasilja nad decom", istakla je Ređina de Dominikis.
 
Dragan Vulević, savetnik ministra za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, izjavio je da "ministarstvo visoko ceni svaku vrstu naučnih istraživanja koja su osnov za planiranje politika u ovoj oblasti". "U protekle dve godine, ministarstvo radi na usvajanju Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, pratećeg akcionog plana i opšteg protokola, kao i na izmenama porodičnog zakona koji se posebno odnosi i na zabranu fizičkog kažnjavanja. Takođe, od 5. juna počinje javna rasprava o predlogu novog Zakona o deci i dečijem ombudsmanu", rekao je Vulević.
 
Nalazi studije takođe pokazuju da je 38 odsto ispitanika iskusilo nasilje u zajednici u detinjstvu, da su osobe muškog pola češće doživljavale različite oblike nasilja: češće su bili žrtve nasilničkog ponašanja, učestvovali u tučama, bili svedoci nasilja u zajednici i svedoci kolektivnog nasilja.
 
Kako se navodi u saopštenju Unicefa, žene su češće živele sa osobom koja boluje od depresije, a ispitanici iz urbanih sredina bili su više izloženi različitim oblicima nasilja, kao što su fizičko i psihološko zlostavljanje, razvod roditelja, nasilničko ponašanje i nasilje u zajednici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sta ima tu...

    29.05.2019 20:13
    Ovi sto nisu trpeli uvek mogu da pogledaju neki rialiti, tu se svasta nauci...cisto da niko normalan ovde slucajno ne ostane.
  • Vule

    29.05.2019 19:57
    Otkad je negativno iskustvo isto što i zlostavljanje?
  • Nena

    29.05.2019 18:28
    Ovo je porazavajuce,samo da je istina.Statistika ne laze,uvek se gleda u korist drzave.Da se brojka smanji gledajte da smanjite ubistva i maltretiranja zena jer deca iz takvih porodica su najcesce uzrok svega sto ste napisali.
    Ti prvo sredite,mnogo je dece koja gledaju kako im majke “ćute”,idu u modricama,a zavrse i dva metra pod zemljom.Deca dobijaju batine od vrsnjaka koji to gledaju,od roditelja koji im zaprete da cute(uz koju ćusku),od poznanika koji se verbalno grubo izrazavaju(ne retko pijanih).
    Bolesno smo društvo i norme ponasanja nisu zdrave.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Picula od danas u Srbiji

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula boraviće od danas, 23. do srede, 26. februara u Beogradu.