Ona je navela da štrajk traje od 11 do 12 časova, a želja predstavnika Sindikata je da skrene pažnju na manjak zaposlenih i višak predmeta u sudovima i tužilaštvu.
O jednočasovnom štrajku stranke i advokati obavešteni su dopisom istaknutim na šalterima arhiva i pisarnica sudova i tužilaštava.
Milošević ističe da je odziv zaposlenih odličan, jer su se "svi umorili od raznih lažnih reformi koje nisu unapredile, nego usporile rad pravosuđa".
Poručuje da ne mogu usvojeni zakoni, bez obzira na kvalitet papira i font slova, za koje nisu obezbeđeni ljudi, finansije i zgrade, da smanje zatrpanost srpskih sudova, niti poboljšaju borbu protiv kriminala i korupcije.
"Zaposleni od Subotice do Vranja solidarno zastaju sa radom zbog robovskog statusa nameštenika i zaposlenih na određeno vreme", rekla je Milošević.
Ona je napomenula da su predstavnici sindikata razgovarali sa ministarkom pravde Nelom Kuburović o njihovim problemima, a da će, ako izostane adekvatan odgovor, biti razmotrena i mogućnost generalnog štrajka.
"Tokom sat vremena, koliko traje naš štrajka upozorenja, mi razgovaramo sa građanima i pokušavamo da im objasnimo naš problem", objasnila je Milošević.
Prema njenim rečima, pre 2008. godine, ukupno je u srpskim sudovima bilo 2.395.699 predmeta, a ostalo nerešeno 789.453 predmeta. Milošević nije zadovoljna epilogom reformi, koje su kako je objašnjavano, imale za cilj rastetrećenje sudova i smanjenje broja predmeta.
"Prema izveštaju Vrhovnog kasacionog suda, u prošloj godini u radu Vrhovnog kasacionog suda, osnovnih, viših i apelacionih sudova bilo je ukupno 4.000.000 predmeta, od čega je urađeno 2.089.237 a ostalo nerešeno 1.911.213 predmeta", rekla je Milošević.
Napominje da ovom broju treba dodati još i predmete prekršajnih i privrednih sudova, Upravnog suda, kao i predmete Privrednog apelacionog i Prekršajnog apelacionog suda, pa tako dolazimo do broja predmeta od blizu 6.000.000.
"Ovaj impozantan broj predmeta obrađivalo je 2.700 sudija i manje od 10.000 državnih službenika i nameštenika. Broj sudija nije usklađen sa brojem predmeta i potrebama društva, a broj zaposlenih nije usklađen sa brojem sudija, iako bi - prema Pravilniku o merilima za određivanje broja zaposlenih - trebalo da jeste", zaključila je Milošević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 40
/
i ovde nesto nije u redu
piksu
Da sudije ne odlažu u nedogled brakorazvodne, ostavinske, imovinske....i druge parnice koje pune sudske kase desetinama i stotinama miliona evra i da se predmeti rešavaju u rokovima predviđenim zakonom, do ovoga ne bi došlo.
Da svaki državni službenik ima normu za koju dobija osnovnu platu i da mu se dodaju ili oduzimaju bonusi za prekoračen broj odrađenih predmeta ili neispunjenje norme, ne bismo imali ovu situaciju.
Da se za predmete manje vrednosti donose brze presude koje bi se donosile na osnovu dokaza dostavljenih sudu od strane tužioca, a koje sud prosledi tuženom da se izjasni...sudovi bi se raskrčili.
Nažalost, pravosuđe je brzo prihvatilo reformu sudskih izvršitelja koji su postali rupa u zakonu i njihove aktivnosti su izmakle svakoj kontroli. Narod se u većini slučajeva, nekažnjeno pljačka, a da to sudstvo ne zabrinjava?
Ako nemaju petlju da donose pravične odluke, ne bi trebalo ni da rade.
Zašto državne firme poput EPS-a, Gas-a....imaju presude u njihovu korist u ogromnoj većini parnica? Kako to da predsednik opštine sebi dozvoljava da savetuje sudstvo da parnice budu presuđene u korist državnih ustanova? Gde to još postoji?
Za ono što rade svi su preplaćeni i bilo bi pametnije da rade i čute, umesto što opet ostavljaju predmete da se nagomilavaju.
Profesionalizam
Zbog toga je nedopustva nezainteresovanost za etički kodeks disciplinskih organa. To je dovelo do problema u pravosuđu. Samo struka može da se bori za njega u okviru sebe - a ona to ne radi dovoljno. Sudije same priznaju da nisu svi jednako profesionalni.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar