Otvoreni parlament: Drastičan pad demokratičnosti u radu skupštine, potrebne su promene

Analize aktuelnog saziva ukazuju na drastičan pad demokratičnosti u radu skupštine, naročito kada je u pitanju zakonodavna i kontrolna uloga najvažnijeg predstavničkog tela, saopštava inicijativa Otvoreni parlament.
Otvoreni parlament: Drastičan pad demokratičnosti u radu skupštine, potrebne su promene
Foto: 021.rs
"Prekomerno usvajanje zakona po hitnom postupku, opstrukcije rada parlamenta i zloupotreba procedura kojima se onemogućavanje dijaloga u plenumu, izostanak javnih slušanja, slaba kontrola nad izvršnom vlašću, a naročito usvajanje budžeta uz opstrukciju rasprave od strane vladajuće većine, negativne su prakse koje je neophodno hitno menjati", navodi se u saopštenju.
 
Prepoznavanje negativnih praksi od strane stručne javnosti, medija, Evropske unije i drugih relevantnih međunarodnih aktera, kao i predstavnika najviših državnih organa, predstavlja jedan od preduslova za rešavanje krize u kojoj se parlament nalazi. 
 
Inicijativa poziva sve narodne poslanike da preuzmu odgovornost i pokrenu javni dijalog u cilju prevazilaženja brojnih izazova koji onemogućavaju parlament da delotvorno obavlja svoju demokratksku ulogu.
 
Građani preko platforme www.otvoreniparlament.rs mogu svakodnevno da prate rad narodnih poslanika, da im direktno postavljaju pitanja, da se upoznaju sa sednicama i drugim aktivnostima Skupštine, sa predlozima zakona i akata koji će se naći pred narodnim poslanicima, kao i sa ključnim izmenama koje će doneti usvojeni zakoni i ostali akti.
 
Inače, inicijativa Otvoreni parlament pokrenuta je na današnji dan pre sedam godina.
 
Od juna 2012. godine Otvoreni parlament informiše građane o radu Narodne skupštine, prati aktivnosti poslanika i dešavanja u Skupštini. Tokom sedam godina, analizirana su 682 radna dana u plenumu tokom kojih je usvojeno 1057 zakona, objavljeno je više od 250.000 govora narodnih poslanika, skoro 300 sažetaka zakona i preko 30 istraživanja o parlamentarnim procesima i radu Skupštine, a prikupljeno više od 900 pitanja građana.
 
Tim Otvorenog parlamenta analizira i izveštava o načinu na koji Skupština sprovodi svoje funkcije i ukazuje na trendove u sprovođenju zakonodavne i kontrolne uloge, ključne probleme i izazove u radu parlamenta i moguće preporuke za njihovo prevazilaženje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Radovan Treci

    07.06.2019 05:49
    Eevvooo rrrressenja!
    Jedina promena na bolje bi bilo ukidanje Skupstina na svim nivoima, kao zabrana bilo kakvih izbora i glasanja u narednih 1000 godina, minimum. Ova zemlja bi procvetala kad ne bi bilo sigurnih glasova, kupovine biraca i bugarskih vozova.
    Ali, nismo mi te srece da se sa diktature u Srbiji skine demokratska maska...
  • Djura

    07.06.2019 01:29
    Jel moze preko tog portala da se naruci rucak za 100 din? A mogla bi i jedna kafa za 10 din!
  • Nebojša

    06.06.2019 23:02
    Odakle je to
    Zaista ako ovi koji ovako pisu ne jazu ko je ovo kreirao i odakle je krenulo tesko da se moze ozbiljno shvatiti i razumeti da imaju postenu nameru.
    Najveca demokraticnost u skupstini Srbije je bila u vreme Milosevica dok je prof. Unkovic predsedavao.
    Aki od dolaska DS sve je krenulo po zlu i iz goreg u gore.
    Zato bi pravda bila da se kreatori poslovnika i svi koji su za njega glasali pohapse i 10 godina u kamenolome pa bi onda trebalo i da se promeni sve.
    Ali sta je demokratija? Volja vecine ili anarhija gde sila moze kako hoce ali i svako u drzavi da radi protiv drzave, da radi na njenom rasturanju, pljackanju, da je otvireni placenik stranih sluzbi i ambasada,....
    Narod kada glasa ne gleda opsti interes nego licni i zati nam je zlo i lose.
    U ovakvom sistemu nisu moguce promene nego samo promena jahaca ili drugacije receno onih koji nesrecnike izvlace iz bubnja ili ih medijskim kampanjama o blagostanju u svetu salju tamo da smanje nezaposlenost u Srbiji.
    Koga je onda briga u Srbiji da se stanje promeni i koga briga za demokratiju. Zanima ih normalan zivot makar i da je jednopartijski sistem l. A U SRBIJI JE JEDNOINTERESNI SISTEM I SAMO SE PREPUCAVAJU DOK JEDNI DRUGIMA LEĐA ČUVAJU I NIKOME SE NIŠTA NE ODUZIMA NITI IKO IDE NA ROBIJU OD VELIKIH PLJAČKAŠA I EKONOMSKIH UBICA.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija