Maloletni migranti bez zaštite - lak plen za krijumčare
U sredu uveče, u centru Beograda, šesnaestogodišnji M. P. osumnjičen je da je, ubodom nožem u grudi, ubio svog sunarodnika dvadesetdvogodišnjeg Avganistanca Kamran Khana. Policija je tragala za njim. Međutim, pre njih, pronašao ga je neko drugi u šumi kod izbegličkog kampa u Krnjači i 24 puta izbo ga nožem.
Prema nezvaničnim informacijama, reč je o sukobu krijumčarskih klanova.
Jutro posle zločina, kod kampa u Krnjači, o oba slučaja govorio je i komesar za izbeglice Vladimir Cucić, kada je naveo da je momak koji je ubijen bio poznat kao "sklon nožu".
Kako je tinejdžer M. P. postao, prema rečima komesara, "sklon nožu" i ko je brinuo o tome šta mu se dešava?
Prema saznanjima televizije N1, imao je 13 godina 2016, kada su mu talibani zabranili da se školuje i pokušali da ga regrutuju. Otišao je iz Avganistana, bez porodice i novca. Na putu ka Nemačkoj, radio je fizičke poslove i plaćao krijumčarima za svaki prelazak granice. Međutim, iz Srbije nije uspevao dalje. Najpre je bio u kampu u Krnjači. Svaki pokušaj prelaska u Evropsku uniju završavao se susretom sa hrvatskom policijom koja ga je vraćala.
U januaru su ga srpski policajci odveli kod sudije za prekršaje u Bačkoj Palanci. Iako maloletan, nedeljama je bio u zatvoru za odrasle u Novom Sadu. Od tada, spavao je po beogradskim ulicama i hostelima. Prema nezvaničnim saznanjima, da bi kriminalcima uspeo da plati za nov pokušaj prelaska granice, počeo je da radi upravo sa krijumčarima.
Kada nadležni nemaju organizovan sistem za zaštitu maloletnih migranata bez pratnje, oni postaju lak plen za trgovce ljudima, kažu u Centru za pomoć tražiocima azila.
"Vrlo često oni mogu da stupe u kontakt sa krijumčarima migrantima u velikim kampovima, tamo gde je bezbednost vrlo niska, gde su smešteni zajedno sa odraslima, gde nema 24 sati pažnje socijalnih radnika, staratelji povremeno dolaze. I prosto, deca su usmerena ka svojoj etničkoj i nacionalnoj grupi, onda uspostavljaju odnos poverenja sa njima, ukoliko nemaju podršku sistema. I naravno da će im ti kriminalci, krijumčari ponuditi različite ustupke da bi ovi počeli da rade za njih", kaže Radoš Đurović iz te organizacije.
Đurović dodaje da je za prva četiri meseca 2019. godine, u Srbiji 227 maloletnih migranata bez roditelja, izrazilo nameru za azil. Svega 19 njih ušlo je u azilni postupak.
Oni koji nisu i dalje su ovde, u potrazi za boljim životom, ali su za sistem nevidljivi.
Komentari 2
Limanoid
Niko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar