Knežević: Za svaki krevet od 1. jula porez će biti oko 3.500 dinara

Na svaki krevet u domaćoj radinosti koja obuhvata i krevete u konceptu "stan na dan" u turističkim destinacijama prve kategorije kao što su Beograd, Zlatibor ili Vrnjačka Banja, od 1. jula godišnje će se plaćati do 3.500 dinara poreza, izjavio je za Tanjug državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Miroslav Knežević.
Knežević: Za svaki krevet od 1. jula porez će biti oko 3.500 dinara
Foto: Pixabay
On kaže da će primenom Zakona o porezu na dohodak građana od 1. jula fizička lica pružaoci ugostiteljskih usluga smeštaja u domaćoj radinosti što obuhvata privatni smeštaj i stan na dan biti "oporezivani na mnogo povoljniji način nego što je to bilo do sada".
 
"Porez će iznositi pet odsto od prosečne bruto zarade ostvarene u prethodnoj godini pomnožen sa brojem ležaja i sa kategorijom turističkog mesta, pa će za turistička mesta prve kategorije kao što su Beograd, Vrnjačka Banja i Zlatibor, iznos biti između 3,4 hiljade dinara i 3,5 hiljada dinara po jednom krevetu godišnje", rekao je Knežević i dodao da se ovaj porez odnosi samo na fizička lica koja su vlasnici soba, apartmana, stanova i kuća koje izdaju.
 
Knežević kaže da je ova promena deo sistemske reforme čiji je cilj da se podstakne preduzetništvo u turizmu, sa namerom da svi rade što bolje i efikasnije i "apeluje na sve one koji to nisu uradili do sada da u skladu sa zakonom registruju svoje smeštajne kapacitete i podnesu poreske prijave".
 
Paralelno ministarstvo radi na stvaranju centralnog informacionog sistema koji će se zvati E-turista gde će pružaoci usluga moći sami da prijavljuju goste i da ih evidentiraju, a Knežević "očekuje da će taj sistem do kraja sledeće godine biti u punoj funkciji".
 
"Od 1. jula dok taj sistem ne bude kreiran, fizička lica - pružaoci usluga neće morati da rade preko posrednika, moći će sami da rade, da vode knjigu gostiju i prijavljuju goste", kaže on i dodaje da će ih to maksimalno rasteretiti te vrste rashoda.
 
Na interesovanje koliko je fizičkih lica na koje će se ovaj porez odnositi, odnosno kreveta koji će biti oporezovani, Knežević kaže da podatke imaju lokalne samouprave jer one vrše kategorizaciju.
 
Knežević kaže i da je ovo prilika da oni koji do sada nisu pod povoljnim uslovima registruju svoje kapacitete i počnu da rade i poručuje da "ako to budu izbegavali postoje sankcije, povećane kazne i turistička inspekcija".
 
Sa novim sistemom Ministarstvo će imati, objašnjava on, jedinstvenu statistiku iz koje će se videti koliko je zaista gostiju, ko su ti gosti, koliko se prosečno zadržavaju, na koji način troše vreme na destinaciji.
 
"To je suštinska reforma koja će zahtevati intenzivan rad u narednih godinu ili godinu i po dana", zaključuje Knežević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Branko

    02.07.2019 19:05
    Nesrazmerno
    Kuca za odmor npr na Avali sa 5 soba po 2 kreveta će placati 35.000 dinara porez, plus taxe. Oni zaradjuju daleko manje od stana na dan u centru BG godisnje, i rade samo u sezoni za razliku od stanova u Bg. Nije pravicno preracunat porez, i ne treba da se racuna po krevetu...
  • Nemanja

    11.06.2019 09:36
    Platio sam državi kad sam kupio stan, platim svake godine porez na imovinu i svakog meseca komunalije i to je sve što će od mene videti. Air bnb mi istog dana nadoknadi svaku štetu koju prijavim, država mi nikad nije nahvatala podstanare koji su pre 15 godina izašli iz kuće i ostavili 100 hiljada komunalnog duga. Kad država bude radila svoj posao kao Air bnb, plaćaću im.
  • Miki

    11.06.2019 00:15
    Kad neko trajno izdaje garsonjeru za 200 EUR mesečno po zakonu treba da plati porez 20% što iznosi godišnje 480 EUR (=56600din.). Ako, međutim, pređe na izdavanje na dan zaradiće više nego za trajno izdavanje, a platiće porez samo 7000din. Kakva je to logika?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija