"Sve je vidljivija niska jezička kultura, čak i kod fakultetski obrazovanih građana. Takvo stanje je logično sa ovakvim statusom srpskog jezika u našem obrazovanju, s malim brojem časova u osnovnoj i srednjoj školi i bez izučavanja srpskog jezika na univerzitetu", navodi se u pismu koje je upućeno Konusu.
Odbor predlaže da učenje srpskog jezika na univerzitetima traje najmanje godinu dana. Programe primerene profilu fakulteta uradili bi predstavnici fakulteta zajedno sa stručnjacima sa katedri za srpski jezik i Odbora za standardizaciju.
"Fakultetsko obrazovanje ne podrazumeva i funkcionalnu pismenost, što znači da studenti ne znaju način tipične upotrebe jezika u tipičnim situacijama, a sve je veći broj ljudi koji direktno učestvuju u komunikaciji i ne razmišljajući o tome da li su dovoljno obrazovani za to", navode u Odboru.
Dodaju da srpski jezik nije obavezan predmet čak ni na stranim filologijama, gde se obrazuju budući profesori i prevodioci, a sasvim izostaje na drugim nastavničkim fakultetima, gde je jezik struke praktično neminovan.
U Odboru smatraju da je teško shvatiti da su svi fakulteti shvatili nužnost da se na njima izučavaju strani jezici, a da poznavanje srpskog jezika, koji je svima primarni jezik komunikacije - nije važno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 23
Alex v
Stručnjaci
major hercegovina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar