Uskoro počinju pregovori o minimalcu, sindikati za povećanje do 20 odsto

Poslodavci, sindikati i država do septembra treba da se dogovore o novom iznosu minimalne zarade, koji će se primenjivati od početka sledeće godine.
Uskoro počinju pregovori o minimalcu, sindikati za povećanje do 20 odsto
Foto: 021.rs

Predstavnici radnika još nisu izašli sa zahtevom koliko bi ubuduće morao najmanje da vredi jedan radni sat, nisu su menadžeri odredili granicu preko koje ne mogu da idu, ali predstavnici vlasti tvrde da će rast biti značajan.

Zaposlenima u Srbiji trenutno je zagarantovano 155,3 dinara po satu. Na kraju meseca to znači u proseku platu od oko 27.300 dinara. Sindikati veruju da bi naredna morala da bude veća između 15 i 20 odsto.

"Pregovori tek predstoje. Naš cilj je da u dogledno vreme minimalna zarada dostigne minimalnu potrošačku korpu. U računicu ulazi i inflacija, rast privrede. Nemamo još formulisan zahtev, ali verujemo da bi minimalac trebalo da poraste od 15 do 20 odsto. Nama, međutim, nije najvažnija minimalna zarada. Ona štiti najugroženiji sloj, ali naš problem je taj što se ona sve više približava prosečnoj plati u Srbiji. Potrebno je i da prosečna plata raste bar 20 odsto godišnje, da bi zaustavili odlazak kvalifikovanih ljudi. Mi dolazimo u situciju da sve više ljudi prima minimlac, a to nije cilj", kaže Zoran Mihajlović iz Samostalnog sindikata Srbije.

Poslodavci čekaju zvanične podatke, još nemaju računicu kolike iznose mogu da garantuju svojim radnicima, ali su svesni da u kalkulacije mora da uđe i veliki odliv radne snage.

"Do kraja ovog meseca biće gotova analiza stučnih tela koja će nam pokazati kako su se kretali ključni pokazatelji u ovoj godini. Rok je do septembra da se dogovrimo o ceni rada i minimalnoj zaradi, a ona će se primenjivati od početka naredne godine. Još je rano govoriti koliko povećanje je moguće. Uzima se više faktora. S jedne strane, tu je rast privrede, ali tu je i negativan uticaj odlaska radne snage. Prošle godine pregovori su bili naporni, ali je Vlada na kraju ispoštovala pogodnosti koje je obećala privredi", kaže predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić.

"Novosti" podsećaju da se najduže održala cena od 115 do satu, od aprila 2011. do kraja 2014. godine. U 2015. i 2016. godini radnici su mogli da računaju na 121 po satu, tokom 2017. godine na cenu od 130 dinara po satu, a prošle godine 143 dinara po satu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @ko ostane zadnji

    17.06.2019 19:23
    Dotle ce se ekipa SNS-SRS-SPS lepo nalapati (nakrasti) pa onda im ni ne treba vise vlast. Kao Toma sto je od Subotica Caneta dobio par miliona eura, pa ga politika vise ni ne zanima.
  • Dragan

    17.06.2019 18:50
    Poslodavac
    Nek se drzava odrekne poreza I doprinosa (nit ce neko doziveti tu penziju nit ti zdravstvena knjizica vredi pisljivog boba) I neka neradnici zive od akciza I carine, a mi ce mo zq tu razliku povecati plate nasim zaposlenima da nam ostanu ovde.
  • Dzo

    17.06.2019 18:42
    Opa znaci koverte ce biti manje?
    Sindikati? Pa mi to nemamo, oni samo pricaju gluposti, kada su radikalizovali proteste protiv ovakvog tretmana radnika u Srbiji? Bore se za prava robova u Srbiji? Dok motka ne pocne da radi nece biti nista pametno u Srbiji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija