Pohvale Stejt departmenta Srbiji kad je u pitanju borba protiv trgovine ljudima

U izveštaju američkog Stejt departmenta o trgovini ljudima u 187 država, Srbija je pohvaljena zbog osuđivanja više trgovaca ljudima, stvaranja radne grupe za trgovinu ljudima i konsolidaciju istražne nadležnosti slučajeva trgovine ljudima.
Pohvale Stejt departmenta Srbiji kad je u pitanju borba protiv trgovine ljudima
Foto: Pixabay
Navodi se da je vlada povećala napore za zaštitu žrtava, identifikovala više žrtava i otvorila centar za njihovo hitno primanje posle kašnjenja od pet godina, međutim, u izveštaju je konstatovano i da vlada nije imala sistem za dosledno prosleđivanje slučajeva trgovine ljudima tužiocima ili sudijama koji su obučeni i iskusni u tom pitanju.
 
U izveštaju "Trgovina ljudima za 2019. godinu", dodaje se i da tužioci često umanjuju slučajeve trgovine ljudima u ciju seksualnog iskorišćavanja na posredovanje u prostituciji, a upozorava se i na osetljiv položaj migranata koji se nalaze u zemljama regiona, prenosi Radio Slobodna Evropa.
 
U izveštaju se upozorava da su hiljade migranata i izbeglica iz Avganistana, Iraka, Sirije i drugih zemalja koje prolaze kroz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, ili su zaglavljene u tim zemljama, podložne trgovini ljudima.
 
Zemlje Zapadnog Balkana uglavnom su okarakterisane kao one koje ne ispunjavaju minimum standarda za iskorenjivanje trgovine ljudima, ali ulažu napore u tom pravcu.
 
Crna Gora je pohvaljena zbog izrade i usvajanja Nacionalne strategije za borbu protiv trgovine ljudima za period od 2019. do 2024. godine i Akcionog plana za 2019. Kako se navodi, Vlada Crne Gore je uspostavila multidisciplinarnu radnu grupu za proaktivnu istragu trgovine ljudima i promenila procedure upućivanja predmeta kako bi se smanjile šanse za procesuiranje slučajeva trgovine ljudima pod drugim prekršajima. Međutim, vlada nije osudila nikoga za trgovinu ljudima prema odgovarajućem zakonu petu godinu zaredom i nije pokrenula nijedno krivično gonjenje. "Budući da je Vlada posvetila dovoljno sredstava pisanom planu koji bi, ako bi bio implementiran, predstavljao značajne napore da se ispune minimalni standardi, Crna Gora je ostala na listi zemalja na koje treba obratiti pažnju treću godinu zaredom", piše u izveštaju. Preporuka je da povećaju proaktivno nadgledanje potencijalnih žrtava, posebno za žene u prostituciji, migrante, sezonske radnike i decu koja prosjače.
 
U delu izveštaja o Bosni i Hercegovini navodi se da vlasti te zemlje nisu pokazale veće napore u odnosu na prethodni izveštaj. Organi za sprovođenje zakona nisu imali dovoljno kapaciteta i znanja i nastavili su da redovno istražuju manje prekršaje, a sudije su izricale kazne koje nisu bile u skladu s minimalnim kaznama za trgovinu ljudima, a navodili su i nerazumne "olakšavajuće okolnosti" da bi se kazne smanjile, navodi se u izveštaju. Vlada je identifikovala manje žrtava, a izostali su i napori za zaštitu žrtava, što je dovelo do kažnjavanja žrtava za nezakonita dela na koja su ih prisiljavali trgovci ljudima. U izveštaju piše i da vlasti BiH prijavljuju da su trgovci ljudima uspevali da izbegnu zatvor tako što su koristili zakon koji omogućava osudjenima da otkupe kaznu do godinu dana zatvora za 100 konvertibilnih maraka dnevno. Zbog svega toga BiH ostaje na listi zemalja na koje treba obratiti pažnju, prenosi RSE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ko ne veruje

    21.06.2019 16:11
    amerika je zemlja koja u svojih 220 godina nije mogla da skupi 10 godina, jednu deceniju, a da nije učestvovala u jednom ratu, nekog negde ubijala ili bombardovala. Proverite.
    Zato je spravom možemo zvati ratničkom nacijom.
  • Uzvratno

    21.06.2019 11:56
    Takođe, moje pohvale americi, kada su u pitanju istrage protiv vojnika koji su silovali devojčice u Iraku i Avganistanu, a zatim im pobili čitavu porodicu kako ne bi bilo svedoka.
  • Liman

    21.06.2019 09:49
    Dobro trgujemo ljudima i radnom snagom, veoma povoljno, za pohvalu nego sta..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija