VIDEO: Protest zbog seče stabala na Košutnjaku, građani upali na gradilište
Građani nezadovoljni sečom stabala na Košutnjaku u Beogradu prvo su blokirali kamion koji je vozio odsečena stabla sa gradilišta, da bi potom upali na gradilište, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Stanica navodi da je na gradilište Zavoda za sport upalo stotinak nezadovoljnih građana, nakon održane šetnje pod nazivom "Dosta je masakra zelenila".
Protestna šetnja počela je kod zgrade Zavoda za sport na Košutnjaku i kretala se do mesta gde su posečena stabla u tom izletištu.
"Danas ostavljamo poruke gradonačelniku na nekom od preživelih stabala", saopštili su organizatori protesta pokret Zelene brigade i Zelena stranka, a preneo RSE.
Prevoz posecenih stabala i hrabri pojedinci koji blokiraju kamion #Kosutnjak pic.twitter.com/y6ujf1b7a0
— Ivana P. (@Veverica_Ica) June 22, 2019
Pre tri dana stanovnici Petlovog Brda primetili su da su u parku Košutnjak isečena stabla crnog bora i još nekih vrsta a, kako su rekli medijima, posečeno ih je ukupno 60.
Televizija N1 ranije je prenela da se navedeno drveće na tom mestu seče zbog izgradnje dvorane Zavoda za sport Srbije za džudo, tekvondo, karate, streljaštvo i sportsko penjanje, koju sa 12 miliona evra iz budžeta finansira Vlada.
Inače, na izbetoniranom delu gradilišta osvanuli su grafiti "Poljana, a ne beton", "Priroda narodu" i "Smrt kapitalizmu“.
Ušli smo na ograđeno gradilište na #Košutnjak i zatekli područje gde su masovno posečeni borovi. Uništavanje pluća grada Beograda ne prestaje! pic.twitter.com/f1TsodIAgs
— Ne davimo Beograd (@nedavimobgd) June 22, 2019
"Radi se o krajnjoj bahatosti i kasapljenju prirode. Niko nas nije pitao da li želimo taj projekat, a sada izgleda da neko želi da privatizuje najlepši deo Košutnjaka", rekla je za RSE jedna od stalnih posetiteljki tog parka Maja Jovanović.
#Kosutnjak pic.twitter.com/H3kDZQRWUF
— Ivana P. (@Veverica_Ica) June 22, 2019
RSE je prenela da se spomenik prirode "Šuma Košutnjak" nalazi u Beogradu na teritoriji opština Čukarica i Rakovica u okviru prostorno kulturno-istorijske celine Topčider i da je proglašen 2014. godine zaštićeno područje Grada Beograda.
Ta šuma je svrstana u treću kategoriju kao zaštićeno prirodno dobro od lokalnog značaja, gde osim brojnih vrsta listopadnog i zimzelenog drveća, na prostoru tog rezervata živi i tridesetak vrsta ptica.
Sličan slučaj ranije ove godine bio je kada je na Ušću i Kalemegdanu posečeno više desetina stabala u sklopu pripreme terena za izgradnju gondole.
Komentari 3
Gradjanin
Iva
Dzo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar