Umesto da sistemski uredi ovu oblast i donese konkretne mere, Vlada nastavlja da dotira novac pojedinim lokalnim samouprava iz budžetske rezerve i to bez jasnih kriterijuma, piše
Insajder.net.
To potvrđuje i Fiskalni savet, navodeći da je Vlada u prethodne tri godine iz rezerve, koju pune svi građani Srbije, za pojedine lokalne budžeta izdvojila ukupno čak 100 miliona evra. Da su budžeti lokalnih samouprava neuređeni i da nema sistemskog rešavanja tog problema upozorila je nezavisna državna institucija – Fiskalni savet u svom izveštaju za 2018. godinu koji su juče usvojili poslanici Narodne skupštine.
Fiskalni savet je tokom 2018. godine pratio kako Vlada sprovodi preporuke za "ozdravljenje" lokalnih finansija, ali se ispostavio da suštinskog napretka u finansijskoj samostalnosti nema. Savet konstatuje da je situacija donekle poboljšana, ali kroz intervencije Vlade, odnosno odobravanjem vanrednih sredstava ugroženim lokalnim samoupravama iz budžetske rezerve.
Sama odluka Vlade da se osim stalnih transfera dodatno pomogne lokalnim samouprava nije sporna. Sporno je dodeljivanje novca svih građana iz budžetske rezerve bez utvrđenih i jasnih kriterijuma što otvara prostor za razne zloupotrebe. Još spornija je činjenica da novac dobijen iz tekuće budžetske rezerve lokalne samouprave mogu da troše bez saglasnosti gradske skupštine i informisanja javnosti.
Kako naglašava Fiskalni savet u svom izveštaju koji je juče usvojen, dodatni problem kojim loše vođenje lokalnih finansija koči privredni rast je sistematski manjak investicija do kojih ne dolazi jer se novac, umesto na potrebne investicije, odliva na pokrivanje gubitaka lokalnih javnih preduzeća.
"Dugogodišnji manjak investicija lokalnih samouprava ima poražavajući uticaj na kvalitet života građana Srbije. Srbija po kvalitetu komunalne infrastrukture (pristup ispravnoj vodi za piće, razvijenost kanalizacione mreže, tretman otpada), procentu dece upisane u predškolske ustanove i brojnim drugim pokazateljima, znatno zaostaje, za uporedivim zemljama centralne i istočne Evrope", ističe Savet u izveštaju.
U Srbiji postoji više od 700 javnih preduzeća, gde radi više od 120.000 ljudi. Na godišnjem nivou ova preduzeća ukupno imaju više od pet milijardi evra prihoda i približno toliko rashoda. Samo na lokalu postoji više od 650 lokalnih javnih i komunalnih preduzeća. Formiranje svake vlasti od 2000. do danas neraskidivo je vezano za svojevrsnu podelu javnih preduzeća kao političkog plena, navodi Insajder.net.
Fiskalni savet je analizirao budžete četiri najveća grada u Srbiji – Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca, i u izveštaju naveo da analiza "ukazuje na zabrinjavajuće probleme u vođenju njihovih javnih finansija". Ovi gradovi inače čine polovinu javnih finansija svih lokalnih samouprava i u njima živi trećina stanovnika Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Jo
Krompjuter
Gradjanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar