Od ukupne količine plasiranih kesa u prošloj godini sa aditivima za oksidaciju i biorazgradnju je plasirano 3.912,9 tona kesa, navedeno je u izveštaju Agencije koji je sačinjen na osnovu podataka koje su uneli korisnici informacionog sistema.
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan objasnio je da, iako su podaci ponekad različiti, rezultati su ohrabrujući jer svi podaci svedoče o tome da na prostoru Srbiji imamo draštično manju upotrebu plastičnih kesa.
"Na kraju bez obzira koliko smo uvezli sirovine, koliko smo proizveli i distribuirali plastičnih kesa u trgovinske lance i radnje - ključni podatak je koliko je prodato plaštičnih kesa građanima. Taj podatak je baziran uglavnom na podacima trgovinskih lanaca, a on govori da je nekih 70 odsto manje prodatih plastičnih kesa nego u periodu kada nismo imali naplatu kesa", rekao je Trivan.
Ocenio je da je cilj postignut i da bi voleo da novac koji od prodaje plastičnih kesa ostvare trgovinski lanci bude upotrebljen za zaštitu životne sredine u tim firmama. On je građanima zahvalio što razumeju da ne treba kupovati plastične kese i da su cegeri odlična opcija, kojom se štedi i čuva životna sredina.
"Država i ministarstvo imaju nadležnost da potpuno zabrane proizvodnju plastičnih kesa, međutim, želeli smo prvo da vidimo da li se razumemo sa trgovinama i građanima i evo - odlično se razumemo", rekao je Trivan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Мунгос
„…..Država i ministarstvo imaju nadležnost da POTPUNO ZABRANE proizvodnju plastičnih kesa, međutim, želeli smo prvo da vidimo da li se razumemo sa trgovinama i građanima i evo - odlično se razumemo".
Не каже се „Држава и министарство имају НАДЛЕЖНОСТ да забране…..“.
Када сви знају да држава и министарство имају НАРЕЂЕЊЕ да забране…..
Наређење? Ко може да нареди овакву глупост некој држави?
Може, може, и то директивом, као у она срећна времена.
Приступио, не приступио, директива ступа на снагу одмах по доношењу. Некад је називају „препорука“, али на исто му дође ако се добро разуме.
Једино позитивно у овој причи је то што је министар показао одличну колаборацију са Комесаријатом за заштиту европске природе, и следи Директиву о пластичним кесама.
Тако ће министар ускоро добити закон од НВО НАЛЕД, и тако ће остварити своју НАДЛЕЖНОСТ да забрани…..
Тако ће нас министар уврстити у водеће земље света које су забраниле употребу пластичних кеса, а то су Занзибар, Бангладеш, Бутан и Руанда. Велика је то част.
Међутим, можда министар ипак врши припрему куваних жаба да прихвате цене пластичних кеса од 0,5 евра по комаду. Зато што је примена садашње цене од 0,02 евра показала симболичну спремност на шишање великог дела јавности.
Видите, екологија је једна добра специфична наука, која од ничега уме да направи добру зараду.
pera
okreni obrni na isto dodje.
Pero
Proizvodi se na crno i tako se i prodaje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar