Uslov je da priznaju prekršaj. To je omogućeno novim Zakonom o turizmu i ugostiteljstvu, ali na to neće imati pravo oni koji rade u "sivoj zoni".
Nadležni u Ministarstvu turizma očekuju da sporazum o priznavanju prekršaja zaživi sledećeg meseca, čim prođe Koordinacionu komisiju Vlade Srbije.
Prema rečima pomoćnice ministra turizma Vere Božić Trefalt, sporazum je izuzetno važan, jer je cela politika u delu inspekcijskog nadzora, da privreda i inspekcija budu partneri.
"
Zakon je namešten tako da deluje preventivno, jer je ostavljena mogućnost preduzeću, sudiji za prekršaje i inspektoru da se dogovore, pa da kazna za određeni prestup ne bude maksimalna, već da o tome može da se pregovora. Svakako, za neke prestupe, kao što su poslovanje u sivoj zoni i neregistrovani objekti, tolerancija za sporazume biće - nula", navodi za
"Novosti" Božić Trefalt.
Prema rečima direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandra Seničića, ovaj sporazum može da se primenjuje za svaki mandatni prekršaj, gde se prizna krivica, kako bi se platila najmanja moguća propisana kazna, a ni ona nije tako mala.
"Kazne idu od 50.000 do nekoliko stotina hiljada dinara. Ukoliko se nedvosmisleno utvrdi da je neko kriv, popuni se dokument o priznavanju krivice i uglavnom će se uplaćivati najmanja moguća kazna, a ona nije ispod 50.000 dinara. To neće važiti za one koji rade nelegalno ili naprave prekršaj koji je kažnjiv gubljenjem dozvole za rad ili licence. Za najteže prekršaje to ne može. To će važiti, recimo, za one koji nemaju dobru dokumentaciju, nisu nekog prijavili...", objašnjava Seničić.
Novi Zakon o turizmu i ugostiteljstvu stupio je na snagu 22. marta. Na sednici Radne grupe za ugostiteljstvo i turizam u Privrednoj komori Srbije nedavno su usvojene i smernice za primenu sporazuma o priznavanju prekršaja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Siva zona
A što bi nekoga(tj radnika) prijavio, kad je jeftinije da plati kaznu ( ako ga uhvate) nego da uplaćuje poreze i doprinose svakog meseca za prijavljenog radnika?
Logično bi bilo da pored kazne ima plus obavezu i da uplati poreze i doprinose za najmanje jednu godinu unazad za zatečenog radnika,a ne da se pravimimo ludi da neprijavljeni radnik radi od juče, a gazda eto nije stigao da prijavi.....
Мунгос
Колега, спусти лопту на земљу.
Лакше ћеш да схватиш своју индоктринацију ако детаљније посматраш миљеницу ЕУ. Мислио сам да је немогуће да неко неће да примети да Србија одбацује своје правне тековине, а прима Европске, и милом и силом.
Ниједан закон у Србији донет после 2.000. године није донет самосталном иницијативом. Где су ти очи па не примећујеш систем доношења закона у Србији?
Ти би сада за оно лоше што си приметио у закону, амнестирао ЕУ, а све натоварио на оперативце – Српску владу и Српску скупштину. Ти оперативци само спроводе налоге НАЛЕД-а, и Европских комитета. Хипотетички, њихова је кривица мања него оног главног узрочника ЕУ. Зато што, да није ЕУ, ови јадници би се трудили да сами смисле нешто добро и праведно.
Није уопште проблем направити добар закон, само се мора поштено радити на њему, и поштујући правила струке. Али на жалост, многи данас за доброг правника сматрају само неког ко уме неприметно да створи услове за превару и рупе у закону само њима знане и корисне за правне махинације. Доноси се закон за који и обична симулација претходно показује да ће тај закон да представља велико оптерећење за грађане, а трагови показују у име чије је то користи смишљено. У сваком случају су ти закони смишљени да би се грађани што више финансијски исцрпели. Рецимо, правило да се технички преглед возила мора вршити најмање у трајању пола сата није измислила нека будала, то је измислио неки покварењак или покварењачица.
Kaćanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar