List navodi da, ako se uzme u obzir da tek predstoje godišnji odmori i da će veliki broj građana Srbije koji rade u inostranstvu doći u domovinu, to bi moglo da znači da bi ove godine devizne doznake iz inostranstva mogle dobro da premaše iznos od 3,4 milijarde evra, koliko su iznosile 2018.
Kako objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije, najveći procenat doznaka, oko 80 odsto, u evrima je i dolazi iz zemalja u kojima živi i radi veliki deo naše dijaspore, pre svega iz Nemačke, Švajcarske, Austrije i Francuske.
U NBS kažu da se prosečan iznos primljenih doznaka razlikuje u zavisnosti od destinacije i načina njihovog slanja - preko brzog transfera novca prosečan iznos doznake u 2018. kretao se oko 260 evra, dok je preko računa banaka veći i kretao se oko 2.000 evra.
Doznake tradicionalno predstavljaju relativno stabilan priliv iz inostranstva od oko osam procenata BDP na godišnjem nivou, dodaju u NBS.
I u Privrednoj komori Srbije ističu da je priliv doznaka iz inostranstva važan za građane jer predstavlja dopunu njihovih primanja, a posredno, preko povećane potrošnje, odražava se i na privredu Srbije, navodi Kurir.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 26
Slavko
Sigurno ima i onih koji unesu/donesu/posalju i vise para od mene. A onda gde su ljudi koji rade preko i kupe neku nekretninu u Srbiji da im se nadje za stare dane.
JS
@Dzo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar