Spremaju se izmene državne mature - model po ugledu na Sloveniju i Hrvatsku

Novi završni ispit za srednjoškolce i način upisa na fakultete uveliko se priprema, a u planu je da se pilot projekat održi već u martu, 2020. godine.
Spremaju se izmene državne mature - model po ugledu na Sloveniju i Hrvatsku
Foto: Pixabay
Kako piše "Blic", njegova realizacija trebalo bi da krene u junu 2021. godine, a upravo zato su članovi komisija za pripremu ovog projekta u Sloveniji i Hrvatskoj došli i u Srbiju zbog razmene iskustava.
 
"Kako je u regionu, tako će biti i u Srbiji. Održavaće se tri mature, opšta, umetnička i stručna, dok će trogodišnje škole imati završni ispit. Struktura mature će imati obavezni i izborni deo, a sadržaj i koncept testiranja biće jasno definisani pre samog ispita, kao i sam način polaganja mature. Konkretizovana će biti i prohodnost na visokoškolske ustanove", kaže za "Blic" predsednik Evropskog udruženja nastavnika Srbije i direktor Šest beogradske gimnazije Rade Zejak.
 
Plan je da se opšta matura sastoji iz dva dela, obaveznog i izbornog. U obaveznom će učenici polagati testove iz srpskog - maternjeg jezika i književnosti, potom izborni predmet i na kraju iz matematike. Vrata se ne zatvaraju onima koji se nakon srednje škole predomisle i izaberu studije potpuno suprotne od profila u srednjoj. U Hrvatskoj i Sloveniji je to sada rešeno izbornim predmetima, piše Blic.
 
"Na primer, oni koji su u srednjoj Elektrotehničkoj, a žele da studiraju Medicinu, uzimaju kao izborni predmet hemiju, a dodatni biologiju. Broj dodatnih izbornih predmeta je neograničen. Isto tako će rešavati bodove oni koji žele da apliciraju na dva potpuno različita fakulteta ili oni koji sa umetničke srednje škole požele da idu na neki fakultet drugačije sfere", navodi ekspert iz Slovenije Gregor Mohorčić.
 
Tu je ujedno i velika prednost državne mature, jer će budući brucoši moći da apliciraju na bilo koje fakultete, tako da ne razmišljaju da li im se prijemni ispiti preklapaju.
 
"U Sloveniji ceo program fakulteta imamo dve godine unapred i, po mom mišljenju, to mora tako da funkcioniše. U Hrvatskoj okvirni plan treba da daju u februaru i gotovo uvek kasne sa tim. Predstave sve tek nekoliko meseci pred polaganje i to je velika greška", dodaje Mohorčić za ovaj list.
 
Na maturi u Sloveniji i Hrvatskoj zadaci su složeni, tako da imaju tri nivou pitanja - osnovni, srednji i napredni nivo. Pojedina pitanja podrazumevaju da učenici pišu odgovore, druga su zatvorenog tipa gde se bira ponuđeni odgovor, a postoje i problemski zadaci. U izbornim predmetima, na primer hemija i fizika, biće isključivo pitanja iz tog predmeta. Uglavnom je po 10 iz osnovnog, 20 srednjeg i 10 iz naprednog nivoa pitanja.
 
"Polaganje traje mesec dana, prvo se polažu izborni predmeti, pa obavezni, dok za sve predmete postoje testovi znanja, zadaci višestrukog izbora, sa kratkim odgovorima i esej. On je vrlo bitan, što u početku nismo imali, ali smo shvatili da se tu najbolje može videti pismenost kandidata. Iz engleskog jezka postoji i deo koji podrazumeva slušanje, što se pokazalo vrlo praktično", zaključuju iz komisije za državnu maturu Hrvatske.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dule

    03.07.2019 13:58
    Marko 03.07.2019 • 08:29
    A šta je, moliću lepo, falilo sistemu po kojem smo se nakada davno školovali? Evo završio sam gimnaziju, polagao u gimanziji maturu (totalno je nebitna za dalje školovanje bila), odabrao fakultet, polagao prijemni. Bodovi sa prijemnog se saberu sa uspehom i to tako da prijemni nosi 60 a uspeh 40 i kraj. Ko neće na fakultet svakako mu je kraj testova.... Zašto se izmišlja nešto... i kakve su to gluposti sa izbornim predmetima?? Sad će neko u elektrotehničkoj školi da uči dodatno biologiju i hemiju umesto svojih stručnih predmeta... Uzimate sistem iz Amerike gde ne postoje stručne škole kao kod nas nego su sve "gimnazije" pa onda ima smisla uzimati izborne predmete.... Imali smo odlično obrazovanje, postojao je samo jedan jedini problem - gradivo nije modernizovano i unapređivano.... I taj jedan jedini problem ostaje i dan danas uz sve ove promene....



    Pa prednost ovakvog sistema je u tome što dobijaš generalni uvid na kom nivou znanja su ti svršeni srednjoškolci. Takođe, ako se neko dvoumi između različitih fakulteta može da dođe u problem ako ti fakulteti organizuju ispit istog dana. I za kraj, za učenike koji bi želeli da upišu fakultet van svog mesta stanovanja lakše je polagati u svojoj školi nego na primer putovati par stotina kilometara na ispit. To su samo neke stvari koje su mi pale na pamet, ima još.

    Naravno, što kažu đavo je u detaljima tako da i generalno dobra ideja može biti unakažena lošom izvedbom.
  • Мунгос

    03.07.2019 09:57
    Сви примећујемо да се доносе закони и правила који немају никакве везе са логиком и животом.
    Али мало њих схвата да је то САБОТАЖА.
  • deo demosa

    03.07.2019 09:44
    rade zejak
    eeee, a rade je onomad pustio karleušu u gimnaziju da se guzi. vidiš ti kako je napredovao fino.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija