Sindikalci traže da novi minimalac bude bar 31.000 dinara

Konkretni razgovori članova Socijalno-ekonomskog saveta (SES) o visini minimalne cene rada za narednu godinu najverovatnije će početi u drugoj polovini avgusta, i dok se svi učesnici socijalnog dijaloga slažu u tome da je nephodno njeno povećanje, sindikati su izneli i konkretne brojke te očekuju da ona sa 27.000 skoči na bar 31.000 dinara.
Sindikalci traže da novi minimalac bude bar 31.000 dinara
Foto: Pixabay
Iako se zvanični razgovori o minimalcu još uvek ne vode, računica sindikata pokazuje da bi bilo realno očekivati da minimalna cena rada bude na nivou od 85 ili 90 odsto minimalne potrošačke korpe, odnosno između 31.000 i 32.000 dinara.
 
U Uniji poslodavaca kažu da teba povećati minimalac, ali ne preciziraju za koliko, a što se tiče stava Vlade Srbije, ministar finansija Siniša Mali nedavno je rekao da bi na jesen trebalo očekivati značajno povećanje.
 
Sekretar Veća Saveza Samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović očekuje da će se krajem avgusta ili početkom septembra konkretnije razgovarati o tome budući da će se nova cena rada primenjivati od iduće godine.
 
"Naš zahtev je da ona bude na nivou od 85 ili 90 odsto mimalne potrošačke korpe budući da se u proteklom periodu dosta govorilo o tome da bi ona trebalo da dostigne njen nivo. To bi bilo oko 31. 000 i 32.000 dinara", rekao je Mihajlović za Tanjug i dodao da su to dve dve varijante na kojima će insistirati kad bude razgovora oko minimalne zarade.
 
Mihajlović smatra da je to realno i da sindikati nisu postavili nerealna očekivanja.
 
On je očekuje da će se i dogovor socijalnih partnera o visini minimalne zarade u 2020. godini postiću u septembru.
 
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić rekao je da očekuje da će se dogovor socijalnih partnera o visini minimalne zarade u 2020. godini postiću u septembru.
 
"Interes svakog poslodavca su zadovoljni radnici i nema dileme oko toga da bi minimalnu zaradu trebalo povećati", rekao je Nenezić Tanjugu, ali nije precizirao kakav stav će predstavnici Unije poslodavaca izneti u pogledu visine povećanja.
 
"Ne treba tražiti nešto nerazumno, ali ono sto je važno je da sindikati, poslodavci ali i vlada Srbije dele isti stav- da minimalna cena rada treba da se poveća", rekao je Nenezić.
 
U Uniji poslodavaca ranije su rekli da bi u ovom trenutku realno bilo povećanje minimalca do šest procenata.
 
Minimalna cena radnog sata u Srbiji ove godine iznosi 155 dinara što je mesečno oko 27.000 dinara, dok je cena minimalne potrošačke korpe dostigla skoro 37.000 dinara.
 
Ukoliko se dogovor ne postigne na nivou SES-a u septembru, minimalnu cenu rada za iduću godinu doneće Vlada Srbije.
 
Od 2010. godine minimalac je povećan sedam puta. Za ovu godinu povećan je za 10 odsto, a u 2017. godini za šest odsto.
  • Дон

    09.07.2019 16:39
    Тата ће рећи на 30 000,и то је то.
  • somi

    07.07.2019 16:36
    izgleda nesto fali u vasoj potrosackoj korpi
  • Privatnik

    07.07.2019 15:12
    @ gastarbajter
    Ima mnogo viška zaposlenih u javnom sektoru. Iz budžeta im se isplaćuju plate i plaćaju porezi i doprinosi, a nema potrebe za njihovim radom.
    Neto plate bi svima odmah bile veće kada bi se porezi i doprinosi sa 68% smanjili za pola i višak zaposlenih javnom sektoru otpustio i jedan posao ne bi "radilo" njih šest, nego jedan za jednu platu.
    Privatni sektor u kome radi 500.000 ljudi ne može više da izdržava MILION zaposlenih kod države i da finansira preko poreza i doprinosa njihove plate plus poreze i doprinose.
    Otpuštanje nepotrebnog viška zaposlenih u javnom sektoru je rešenje.Baš oni su glasači svih mogućih stranaka, jer su se preko stranaka i zaposlili a ne privatni sektor i njihovi radnici

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija