Istraživanje: Skoro polovina građana Srbije Crnu Goru doživljava kao svoju zemlju

Građani Srbije Crnoj Gori u najvećoj meri zameraju odnos prema Kosovu i Metohiji i prema Srbima u Crnoj Gori, pokazalo je najnovije istraživanje agencije "Faktor plus".
Istraživanje: Skoro polovina građana Srbije Crnu Goru doživljava kao svoju zemlju
Foto: Pixabay
Građani smatraju i da je politika Mila Ðukanovića najodgovornija za novonostale tenzije u odnosima dve zemlje.
 
Istraživanje, koje prenosi "Blic", pokazalo je da čak 44 odsto ispitanika Crnu Goru doživljava kao sopstvenu zemlju, 36 odsto je reklo da je reč o prijateljskoj susednoj zemlji, 15 odsto je ravnodušno, dok samo pet odsto vidi tu državu kao neprijateljsku. Većina ispitanika smatra i da neće doći do eskalacije sukoba između dve države.
 
Na pitanje šta su najveći uzroci problema u odnosima Srbije i Crne Gore, 44 odsto ispitanika navelo je da je to zvanična politika Crne Gore, 27 odsto da je reč o borbi velikih sila za uticaj na Balkanu, 16 odsto misli da je politika Srbije najodgovornija za tenzije, dok 13 odsto nema odgovor.
 
Upitani šta najviše zameraju Crnoj Gori u politici prema Srbiji, 68 ispitanika navelo je da je to odnos prema KiM, 30 odsto da je to odnos prema Srbima u Crnoj Gori, 23 odsto da je to pozitivan odnos prema NATO, 21 odsto da je to negativan odnos prema Rusiji, sedam odsto da je to odnos prema EU, a 12 odsto je navelo nešto drugo.
 
Vladimir Pejić iz agencije "Faktor plus" rekao je za "Blic" da je ljutnja građana uglavnom usmerena prema političkim elitama.
 
"Ljutnja naših građana odnosi se na crnogorske vlasti, ali znatan procenat misli da se upravo u susednoj Crnoj Gori ukrštaju interesi velikih sila. Iako u pitanju nije navedeno o kojim zemljama se radi, jasno je da su s jedne strane NATO i SAD, a na drugoj Rusija. To su glavni uzroci narastanja tenzija po mišljenju ispitanika", naveo je Pejić.
 
Manji procenat je onih koji krivca vide u politici Srbije, dodao je on.
 
Pejić ne vidi da su poslednja dešavanja u vezi sa crnogorskim Zakonom o veroispovesti uznemirila građane. Istraživanje je, naime, pokazalo da je nešto manje od polovine ispitanika reklo je da ne očekuje eskalaciju i da će odnosi polako biti konkretniji, 37 odsto ne zna, 20 procenata smatra da će do eskalacije doći, ali verbalne, dok samo tri procenata očekuje eskalaciju, čak i oružane sukobe.
 
Na pitanje šta bi Srbija trebalo da radi u krizi sa Crnom Gorom, čak 80 odsto u zbiru (tri ponuđena odgovora) smatra da treba izbegavati provokacije - 38 odsto kaže da ne treba da odgovaramo bez obzira na provokacije, 24 odsto navodi da treba da imamo znatno pomirljiviji ton, 18 odsto "da stalno podsećamo na neosnovanost poteza Crne Gore i da izbegavamo sukobe i zaoštravanje krize".
 
S druge strane, 20 procenata ispitanih je za to da naš državni vrh "odgovori istom merom, možda čak i jače".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Komifo

    09.07.2019 15:19
    @Moki

    Jel to važi i za one koji Bosance doživljavaju kao svoje?
  • Obrnuto

    09.07.2019 15:06
    je
    Gradjani Crne Gore smatraju da je i Srbija njihova država, jer ih država Srbija ne tretira kao stance,.
    Naprotiv, gradjanin Srbije je stranac u Crnoj Gori .
  • Netačno

    09.07.2019 14:44
    obrnuto je
    Ja sam rodjen u Vojvodini, deda i baba došli su iz CG kao kolonisti Imam crnogorsko prezime, imam familiju u CG ,a u CG me smatraju za stranca.
    Crnu Goru ne doživljavam kao svoju državu, čak nemam ni državljanstvo: ne daju mi,
    Traže da se prvo odreknem srpskog državljanstva i da imam prebivalište u CG i svašta nešto. Ako odem na more traže mi boravišnu taksu i sve papreno naplate.
    Situacija je obrnuta: rodjeni u CG , crnogorski državljani, smatraju Srbiju svojom rezervnom državom jer u Srbiji imaju besplatno školstvo, zdravstvo i dobiju državljanstvo i posao očas posla.
    Ovo istraživanje naručio je crnogorski državljanin tj Montenegrin Milogorac.
    Neka oni svoje izmišljotine i nadgornjavanja reše izmedju sebe u CG i neka ne izmišljaju stvari i ovakva istraživanja.
    MIlo da izdržava sve svoje državljane i rešava sporove u svojoj kući, bilo kako da su se članovi te kuće "izjasnili" što su. Mi iz Srbije, nemamo ništa sa njegovom kućom i ne doživljavamo je kao svoju kuću. Ende.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija