Novi zakon treba da spreči lažna sniženja i rasprodaje u radnjama

Šta su sezonska sniženja, rasprodaje, a šta akcijska prodaja, definisano je novim Zakonom o trgovini, koji je Vlada uputila Narodnoj skupštini.
Novi zakon treba da spreči lažna sniženja i rasprodaje u radnjama
Foto: Pixabay
Kako piše "Blic", njime bi trebalo da bude sprečena česta pojava lažnih sniženja i rasprodaja.
 
Novi zakon tačno definiše period sezonskih sniženja od maksimalno dva puta godišnje. Sezonsko sniženje započinje između 25. decembra i 10. januara i 1. i 15. jula, te može trajati najviše 60 dana. Tako bi trebalo da se izbegne da se u isto vreme ista roba u jednim radnjama prodaje po nižim, a u drugim po redovnim cenama. 
 
Kada je u pitanju rasprodaja, osim što se jasno mora istaći redovna i snižena cena, trgovac je dužan da fizički odvoji robu koja je na rasprodaji. Roba koja je imala jednu cenu samo nekoliko dana, pa je onda navodno snižena, smatraće se obmanjujućom poslovnom praksom i trgovac će biti kažnjen.
 
"Najzad se približavamo evropskim i svetskim standardima kad su rasprodaje i akcije u pitanju. To je verovatno izazvano prisustvom stranih trgovinskih lanaca. Kod njih se tačno zna kad je zimska, a kad letnja rasprodaja. Međusobne razlike jasno su definisane, kao i šta treba da se ispoštuje da bi nešto bilo rasprodaja, sezonsko sniženje ili akcijska prodaja", kaže za "Blic" ekonomista Vladana Hamović.
 
Novim zakonom zabranjeno je i reklamiranje robe po sniženoj ceni koje ima u tako maloj količini da je očigledno da se namerava privlačenje kupaca kako bi kupili i drugu robu.
 
"Novi zakon pokušava da usaglasi sve učesnike na tržištu. Sada bi trebalo da se naši trgovci prilagode. Ako ne poštujete ovakve propise, pogotovo u prisustvu stranih lanaca, nema vam opstanka na tržištu. Kupci bi trebalo da osete efekat, jer svako sniženje omogućava da kupimo ono što nam zaista treba. Sa druge strane, kod stranih lanaca nema čekova i odloženog plaćanja, kod naših to još postoji, jer je kupovna moć stanovništva i dalje mala", kaže Hamović.
 
Predsednik Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača Goran Papović smatra da su šira ovlašćenja inspekcije uslov za primenu ovog zakona.
 
"Dok inspektori ne budu izdavali prekršajne naloge na licu mesta i naplaćivali ih, sve će ostati kao što je i bilo. Pisanje kazni, pa odlazak na sud i potom česte zastare, štite nesavesne trgovce. Četiri godine vršimo pritisak na Ministarstvo trgovine da se prekršajni nalozi stave u Zakon, ali ipak su pobedili trgovinski lanci sa svojim lobiranjem da se to ne desi", kaže Papović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tina

    10.07.2019 12:37
    snizenje ludom radovanje
    Redovna praksa, narocito u prodavnicama tehnicke robe, je da naduvaju 'staru' cenu, pa onda prodaju po 'snizenoj', neretko ta snizena cena bude visa od regularne. Zato ko god moze, put do Madjarske, ovde ne vredi kupovati nista.
  • djubrad

    10.07.2019 11:49
    Hehe uzmem haljinu na snizenju i odnesem je do nove izlozene robe. Zovem inspekciju i prijavim neregularnost. Vlasnik kuka kaze nemoj, dace mi haljinu po PRAVOM snizenju, a ta cena...to ne mozete ni zamisliti kolika je. Sram da ih bude!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija