Fiskalni savet o platnim razredima: Trenutno stanje ide na ruku većini u državnoj službi

Ako Vlada Srbije želi da zadrži najkvalitetnije ljude u javnom sektoru potreban je dovoljno širok raspon zarada - što trenutno nije slučaj niti se planira, upozorava Fiskalni savet u najnovijoj analizi o platnim razredima.
Fiskalni savet o platnim razredima: Trenutno stanje ide na ruku većini u državnoj službi
Foto: Pixabay
Kako navode, prosečna zarada u opštoj državi trenutno je oko 20 odsto viša nego u privatnom sektoru, ali je raspon zarada za najveći deo javnog sektora relativno mali. Lekar specijalista ima samo tri puta veću platu od najniže plate nekvalifikovanog radnika, kaže Fiskalni savet u dokumentu "Platni razredi i zaposlenost u državnom sektoru Srbije: od nedovršene reforme do održivog sistema".
 
To za posledicu ima da je javni sektor u Srbiji atraktivan radnicima sa prosečnim i ispodprosečnim kvalifikacijama (koji bi bili produktivniji u privatnom sektoru), a destimulativan za najstručnije i najpotrebnije zaposlene koji onda javni sektor napuštaju.
 
Ovo je jedan od ključnih razloga niskog kvaliteta usluga koje pruža država, ali u isto vreme ide na ruku ubedljivoj većini zaposlenih u javnom sektoru - i samim tim će biti potrebna snažna politička volja da se promeni, smatraju u Fiskalnom savetu.
 
Međunarodna praksa pokazuje da je najčešći raspon između najniže i najviše zarade u evropskim zemljama 1:12. U Srbiji je novim Zakonom o sistemu plata u javnom sektoru definisan raspon između najnižeg i najvišeg koeficijenta za zarade od 1:7,5, što samo po sebi ne bi bio toliki problem (budući da su iz jedinstvenog sistema zarada trenutno isključeni rukovodioci na najodgovornijim pozicijama).
 
Problem je u tome što je osnovica sa kojom bi se množili propisani koeficijenti planirana suviše nisko - na nivou koji je tek nešto iznad polovine minimalne zarade. To praktično znači da su najniži koeficijenti (u rasponu 1 do 2) besmisleni jer bi svi zaposleni sa ovim koeficijentima primali istu, minimalnu zaradu, a stvarni raspon između najniže i najviše zarade u državi ne bi bio 1:7,5 već približno 1:4, što je ispod svakog evropskog standarda.
 
Fiskalni savet ocenjuje da je ključan deo reforme sistema zarada to da se osnovica za zarade propiše na nivou bliskom minimalnoj zaradi. Samo tako će se dobiti dovoljno dobri rasponi zarada u okviru kojih će moći da se adekvatno plate najstručnija i najodgovornija radna mesta u zemlji. To bi onda značilo veliki i potreban zaokret u sadašnjem upravljanju zaradama u javnom sektoru i moralo bi da podrazumeva i neke dodatne promene.
 
Pre svega bilo bi potrebno duže vreme prilagođavanja na novi sistem - najmanje tri do pet godina. U tom periodu, plate najstručnijih zaposlenih u državi rasle bi po stopi od preko 10 procenata godišnje, dok bi se plate zaposlenih sa prosečnim kvalifikacijama (koje su već znatno iznad plata u privatnom sektoru) indeksirale samo sa stopom inflacije.
 
Druga važna promena u odnosu na sadašnji sistem je korekcija koeficijenata u prosveti naniže. Naime, sindikati u prosveti su se izborili za relativno visoke koeficijente u toj delatnosti, što bi (ukoliko se usvoji predlog Fiskalnog saveta da osnovica bude bliska minimalnoj zaradi) značilo da prosečna plata nastavnika u srednjoj školi bude oko 100.000 dinara, tj. skoro dva puta veća od prosečne plate u zemlji, što nije zabeležen slučaj u uporedivim zemljama Evrope.
 
Ružić: Platni razredi tokom 2020. 
 
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić izjavio je danas da će novi platni razredi biti uvedeni tokom iduće godine i najavio da će uslediti novi ciklus razgovora sa sindikatima.
 
"Očekujemo da novi platni razredi ili platne grupe budu uvedene tokom iduće godine, a ovu godinu ćemo iskoristiti za novi ciklus razgovora sa sindikatima koji su pozvani da u dijalogu sa vladom i resornim ministrima dođu do finog nijansiranja koje je potrebno kako bi se primenio novi sistem palatnih razreda", rekao je Ružić.
 
Istakao je da vlada odgovorno pristupa tom pitanju.
 
"Bili smo blizu da već od 1. januara ove godine primenimo novi sistem u kome će se na pravi način vrednovati rad službenika u javnim službama", naveo je ministar.
 
Ružić dodaje da je ostalo još da se urade dodatne finansijske analize kako će to uticati na budžet.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • teribl

    12.07.2019 17:19
    čistoća je pola zdravlja
    Ako ćemo iskreno, ni posao čistačice nije jednostavan. Ako nije zadovoljna uslovima rada ili nije obučena za to, pa ne čisti kako treba, eto epidemije dok si rekao keks.
    Dovoljno da vam prebriše sto prljavom krpom, nahefta spajalice u burek kao u filmu Poltron, ili nešto slično. Ima da se češete kao šugavi, a nećete znati zašto.
  • obaveštena

    11.07.2019 08:37
    U Pokrajinskoj vladi rade lica sa srednjom školom, a u zavisnosti od radnog mesta, za platu manju od minimalca. Nije li to sramota od države koja im garantuje taj isti mizerni minimalac?
  • Racunovodstvo

    10.07.2019 20:36
    U zdravsrvu razlika izmedju spremacica i SSS (nemedicinski radnici: obracun, kadrovsko, fakture, nabavke, racunovodstvo i ostali poslovi koji se stalno usloznjavaju i komplikuju uz sve manji broj izvrsilaca i servisera racunara i opreme) cca max 3000 dinara...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija