Korać ističe da bi deca radije gledala emisije poput onih koje su nekada pravili Duško Radović ili Džon Bajford, samo kada bi im bile ponuđene.
Kao poseban problem u odnosu prema rijaliti programima on izdvaja licemerje.
"Kada otac tuče majku, on ne razmišlja o posledicama za decu. Roditelji se ne bave decom, ne troše vreme na njih. Deca imitiraju roditelje i gledaju ono što oni gledaju", poručuje Korać.
On ocenjuje da rijaliti programi jesu iskrivljena slika stvarnosti, ali smatra da je i veliki deo svega drugoga što gledamo na televiziji isto to.
"Priča da to treba isterati sa televizije i praviti samo neku moralnu televiziju je izgubljena bitka. Mi nemamo tu vrstu cenzure i ovde praktično može sve da ide u javnost, osim najdrastičnijh zloupotreba", primećuje Korać, psiholog i nekadašnji profesor Filozofskog fakulteta.
On konstatuje da su rijaliti programi u Srbiji deo šire slike i da se koriste u političke svrhe i za propagandu, što nije slučaj u drugim zemljama koje emituju takav televizijski sadržaj.
"Kod nas dve privatne televizije to zloupotrebljavaju u političkim emisijama. Otpor ljudi prema rijalitima potiče odatle što oni to vide kao jednu celovitu propagandu i napad na objektivne kriterijume ljudskog ponašanja i informisanja", smatra Korać.
Kao problem izdvaja i to što, kako kaže, u Srbiji ne postoje regulatorna tela u oblasti javnih medija koja su od autoriteta i koja bi trebalo da reaguju, pre svega na pojavu nasilja.
"To nismo imali čak ni kada je vladika bio na čelu tog tela. Oni se ne mešaju u svoj posao", zaključio je Korać.
Regulatornom telu za elektronske medije (REM) obraćale su se i reakciju tražile pojedine nevladine organizacije. Kako navode, adekvatnog odgovora nije bilo, pa je pokrenuta kampanja "U ime kulture", u okviru koje su prikupljani potpisi za inicijativu koja će biti pretočena u zakonski predlog za ograničenje rijaliti programa. Tu inicijativu potpisima je podržalo više od 40.000 građana i ona bi uskoro trebalo da bude predata parlamentu.
Traži se ograničenje emitovanja rijaliti programa na tri sata, kao i zabrana emitovanja uživo, a zahtev je i minimum pola sata emitovanja kulturnog rograma za decu i najmanje pola sata programa za maloletnike.
Članica saveta Regulatornog tela za elektronske medije Olivera Zekić nedavno je u izjavi Fonetu ocenila da je jedini način da se reguliše problem rijaliti programa u Srbiji da se REM-u omogući direktna naplata kazne emiterima.
Zekić je navela da se u saradnji sa OEBS-om upravo priprema takvo zakonsko rešenje. Ona je istakla da REM Prekršajnom sudu pošalje na stotine prijava, a da se naplati svega 10 odsto kazni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
BulevarEvrope
11.07.2019 • 09:25
@BulevarEvrope
Pomešao, si, te aktivnosti s Animal Planeta su vam urođene.-
-
Pa kako nama? Pa mi smo visa rasa od vas!
Vlada
Pomešao, si, te aktivnosti s Animal Planeta su vam urođene.
Darwin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar