"Uvođenje vojnog roka nije predviđeno u 2020. godini", kažu u Ministarstvu odbrane.
Portparol Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, major Milan Gujanica, rekao je za Tanjug da je vraćanje vojnog roka političko i ekonomsko pitanje.
"Odluka ne može biti doneta bez uvažavanja svih faktora koji na nju utiču. Uvođenje obaveznog služenja vojnog roka nije predviđeno u 2020. godini i sva druga tumačenja su proizvoljna i senzacionalistička", kaže Gujanica.
Podsetimo, Tanjug je ranije danas preneo pisanje beogradske štampe da će Srbija najverovatnije od sledeće godine ponovo uvesti obavezu služenja vojnog roka. Ta agencija, prenoseći pisanje štampe, navela je da se o tome razgovara već godinu dana.
Vojni analitičar Miroslav Lazanski rekao je da Srbiji nedostaje vojska, jer profesionalni vojnici već sada imaju više od 30 godina i ne mogu fizički da odgovore na sve zadatke.
"Srbiji nedostaje obučena rezervna vojska i ratna armija. U svim dosadašnjim sukobima pokazalo se da su vojnici koji su odslužili vojni rok najbolji ratnici", rekao je Lazanski.
Prema njegovim rečima, Srbija će najverovatnije zadržati kombinovani sistem, po kome će deo činiti profesionalni vojnici, deo vojnici po ugovoru, a deo vojska koja služi obavezni vojni rok.
Vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da treba pronaći adekvatan model koji će odgovarati Srbiji i vremenu u kojem živimo.
"Nemamo ni para ni uslova da se to radi kao nekada, dok je postojala JNA. Ja se zalažem za obavezni vojni rok, ali ne za sve već za određeni broj ljudi. Niko nikoga ne može da natera da ide u vojsku, ali momci koji bi dobrovoljno pristali da služe vojni rok ne bi radili marginalne poslove kao do sada, poput čišćenja dvorišta", rekao je Radić.
Kako dodaje, ukoliko bi se ponovo uvelo obavezno služenje vojnog roka, to bi se odnosilo na mladiće starosti između 18 i 26 godina i ne bi bilo retroaktivnog pozivanja.
"Oni muškarci koji nisu služili vojni rok imali bi obavezu da prođu skraćenu obuku za rezervni sastav", rekao je on.
Podsetimo, izaslanik odbrane Norveške u Beogradu potpukovnik Egil Daltvej nedavno je u autorskom tekstu za portal Balkanska bezbednosna mreža ocenio da je za relativno male zemlje, poput Srbije i Norveške, po pitanju vojnog roka najbolje primeniti hibridno rešenje koje podrazumeva profesionalnu vojsku koja se dopunjuje regrutima koji se dobrovoljno opredele da služe vojni rok. On je naveo da, iako su ekonomske prilike u njegovoj zemlji vrlo povoljne, ni Norveška ne može sebi da priušti dovoljno profesionalnih jedinica za sve potrebe odbrane. Opširnije o njegovoj oceni
OVDE.
Komentari 88
Dragana
Gordaba
Gordana
To je glupost..Mladi osranu bez plate 6 neseci a nista be bauce neki izguve i puao.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar