Oko 20.000 dokumenata iz osmanskog perioda stiglo iz Turske u Arhiv Srbije

Arhiv Srbije dobio je iz Turske 20.000 digitalnih dokumenata iz osmanskog perioda.
Kako javlja RTS, sva dokumenta su na osmanskom jeziku - mešavini arapskog, persijskog i staro-turskog jezika. Iz njih će se saznati koliko sultana je bilo srpskog porekla i zašto je srpski bio diplomatski jezik na otomanskom dvoru.
 
Sultan je bio taj koji je pisao zakonske propise. Njih su morali da se pridržavaju svi službenici u carstvu. Postojala je posebna prostorija u kojoj su se pisala dokumenta iz Osmanskog carstva - tefterhani prostorija, a na čelu je bio tefterdar.
 
"Na izložbenoj postavci je stotinak dokumenata i ilustrativnog materijala. Najstariji dokument koji se odnosi na smederevski sandžak, koji je sačuvan, izložen u našoj sali, iz 1476. je godine. U pitanju je detaljan popis smederevskog sandžaka. Pored njega je minijatura koja predstavlja osvajanje Beogradske tvrđave iz 1521. godine", ističe autorka izložbe Enisa Alomerović Hubanić.
 
Sva dokumenta su se čuvala u drvenim i kožnim sanducima. 
 
"Administracija u Osmanskom carstvu je bila jako složena. Poslovi su se vodili u više kancelarija i potkancelarija", navodi Alomerović Hubanićeva.
 
Izložen je i berat upućen Iliji Garašaninu iz 1881. godine u kojem mu Osmansko carstvo daje određene povlastice zbog lojalnosti samom carstvu.
 
 
Foto: RTS (Screenshot)
 
Osmansko carstvo osnovano je 1299. godine. Osnovao ga je emir Osman Gazi. Srpski vladari i predstavnici Srbije različitog ranga su više puta posećivali Carigrad. Na izložbi je predstavljen i Miloš Obrenović tokom posete Osmanskom carstvu.
 
"Tamo su mu dodeljena određena ordenja. Možemo videti i kasu kneza Miloša koja se čuva u Arhivu Srbije", navela je autorka izložbe.
 
Izložena je i zapovest sultana Abdul Medžida iz 1858. godine i planovi i skice za školu u Beogradu, s tim što nema dokaza da je ona i izgrađena.
 
"Imamo i nacrt za izgradnju srednje svetovne škole u Nišu iz 1854. godine, kao i radionice vaspitnog doma tzv. islahane, takođe u Nišu, u kojoj su se obrazovali i sticali zanat kako muslimanska tako i hrišćanska deca", rekla je Alomerović Hubanićeva.
 
Na osnovu dokumenata iz Arhiva Srbije može se saznati više o građevinama iz vremena osmanskog carstva, ali i o onima koje su se sačuvale i danas. Na Kalemegdanu je grobnica (turbe) iz 19. veka, a na Dorćolu se i danas nalazi tursko kupatilo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • RM LJ RM

    29.05.2020 22:53
    sanduk
    Koliko mi brinemo o istorijskom nasledju i postovanju drugih najbolje govori unistena Vijecnica u Sarajevo gde su u granatiranju Bosanski Srba unistena dokumenta od neprocenjive vrednosti u kojima se nalazila istorija kako Bosnjaka tako isto i Srba,Hrvata i svih naroda koji su ziveli vekovima na podrucju BiH.To je zlocin bez presedana ..
  • Kosta

    22.07.2019 17:52
    Videcemo
    Najzad da nam daju neke informacije boim se ako daju sve iz katastra uzece nam 80 posto drzave a mnogi ce saznati dasu turski preci koi suse pokrstili je nisu ni mali gde da idu. Nebi ja tu nista cackao bolje dasmo nebeski narod ....
  • /

    22.07.2019 11:33
    /
    to je jos uvek 20.000 digitalnih dokumenata

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn