Deo ledolomca Petrovaradin izgoreo je u požaru koji je u subotu, 27. jula oko 14 časova izbio u mašinskom delu plovila, kod mesta Ram na Dunavu, saznaje 021.
Kako saznajemo, u momentu požara, brodu "Petrovaradin" su u pomoć priskočile posade sa brodova koji su bili u okruženju. Požar je gašen brodskom protivpožarnom opremom, "Petrovaradin" je uz pomoć druga dva broda doguran do obale gde su vatru zatim do kraja ugasili vatrogasci.
Osim blažeg trovanja dimom niko od posade nije stradao.
Udruženje lađara navodi da je Kapetanija Veliko Gradište bila obaveštena i izveštavana o događaju putem radio veze i ona je, na zahtev posade organizovala dolazak vatrogasaca i hitne pomoći na obalu. Pomoć posadi je pored drugih brodova koji su bili u sektoru, ponudila i posada rumunske granične policije.
Istraga će utvrditi kako je došlo do požara.
Međutim, ovo je, kako navode lađari, ponovo ukazalo koliko su pojedini delovi reka u Srbiji neobezbeđeni.
"Sastav (vuča) Petrovaradina je ostala u plovnom putu. Na sastavu je bio privezan brod Luna, na kojem nije bilo nikog od posade. Ni na brodu ni na sastavu nije bilo upaljeno nijedno svetlo niti je bilo dežurnog na radio vezi koji bi obaveštavao brodove u sektoru o problemu u plovidbi. Mi smo kao Udruženje više puta upozoravali na problem nedostatka protivpožarne zaštite na rekama. Osim Beograda ni jedan grad niti oblast nema sredstvo za gašenje požara na vodi", navodi Udruženje lađara i ističe da su sektori rafinerija i rezervoara derivata u Prahovu, Smederevu, Pančevu i Novom Sadu ugroženi u slučaju požara na brodovima za prevoz opasnih tereta.
Drugi, možda i najveći problem koji navode lađari, je nedostatak posada na brodovima.
"Postavlja se pitanje, kako je brod Luna mogao da bude bez posade u plovnom putu. Sistem obaveštavanja i koordinacije bi uveliko bio rešen konačnim puštanjem u rad VTS centra (koji postoji ali niko u njemu ne radi). Nedostatak brodova posebne namene, kao što su vatrogasni, mogao bi da se kompenzuje pojačanom obukom članova posade i razvojem strategije pomoći pri vanrednim situacijama, ali to zahteva mnogo veće angažovanje svih učesnika plovidbe, od nadležnog ministarstva do posada na brodovima", ističu lađari.
Dalje dodaju da je potrebna veća kontrola režima plovidbe i prisutnosti posade na brodovima jer pojedini poslodavci zloupotrebljavaju nedostatak inspekcijskog nadzora i često vrše pritisak na posade da probijaju predviđeni režim plovidbe, ukrcavaju posade sa neadekvatnim zvanjima i ovlaštenjima ili nemaju dovoljan brod ljudi na brodu, što je predviđeno zakonom. Često se angažuju za rad penzioneri, bez ikakvog ugovora o radu/delu i po ceni rada značajno manjom nego što bi trebalo.
Kako zaključuju, još jedan primer koliko je bezbednost plovidbe kroz Srbiju puna izazova, ilustruje činjenica da je u roku od samo 10 dana došlo do dve plovidbene nezgode gde samo pukom srećom nije došlo do ljudskih žrtava.
"Podsećamo da je pre 10 dana, na reci Tisi, kod mesta Taraš, zbog neispravnosti sidrenog uređaja zapovednik broda 'Toro III' prilikom pokušaja manevra okreta, oštetio neobeleženi splav koji se nalazio pri obali. Tom prilikom je utvrđen niz nepravilnosti, prvo u režimu plovidbe i ispravnosti broda (o čemu je zapovednik uredno izvestio firmu i zaveo u brodski dnevnik) i drugo, dozvole i registracije splava kao i obeleženosti splava u uslovima smanjene vidljivosti", zaključuje Udruženje lađara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je u Temerinu da neće povući ostavku na mesto premijera i istakao da je njenim podnošenjem doneo najbolji odluku za Srbiju, a ne za sebe.
Uprava za sprečavanje pranja novca započela je, kako je objavio Radar, proveru računa pojedinaca iz nevladinih, ekoloških organizacija i grupa građana.
Studenti u Nišu najavili su da će u nedelju, 9. februara, organizovati protest "Došlo je na naplat(n)u", kada će više sati blokirati naplatnu rampu Niš-sever, na auto-putu Niš - Beograd.
Ministarstvo za infrastrukturu Kosova saopštilo je da autobusima sa Srbima koji dolaze sutra na glasanje neće biti dozvoljen ulazak na Kosovo, sem ako to nisu redovne linije ili ako zatraže dozvolu.
Uhapšene su dve osobe iz Aranđelovca osumnjičene da su u sredu, 5. februara, u Orašcu udarile u službeno vozilo u kom su se nalazili radnici ministarstva za rad i socijalna pitanja.
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave demantovalo je pisanje dela medija da je uputilo zvanično obavštenje gradu Kragujevcu o otkazivanju planiranih manifestacija obeležavanja Sretenja.
Tokom odavanja pošte u Leskovcu za poginule na Železničkoj stanici i za ubijenog mladića Andriju Ilića, 16-minutnu tišinu je prekinula jedna žena na biciklu koja je uzvikivala da je "Vučić najbolji".
Niška policija privela je žensku osobu za koju se sumnja da je oko 14.15 časova tokom protestne šetnje u Nišu uputila pretnje Nataliji Jovanović, dekanki Filozofskog fakulteta u tom gradu.
Građevinski fakultet u Beogradu odbacio je tvrdnje o odgovornosti profesora tog fakulteta Milana Spremića, navodeći da je on vršio stručnu kontrolu Idejnog projekta.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović verbalno je i fizički napadnuta tokom studentskog i građanskog protesta, nakon čega joj je pozlilo i ona je hospitalizovana na kardiologiji.
Radio-televizija Srbije najavila je da će protiv televizije Informer pokrenuti sudske postupke zbog, kako kažu, neovlašćenog reemitovanja emisije "Četvrtkom u 9" u kojoj je gost bio predsednik Srbije.
Advokati koji su okupljeni u protestni odbor advokata, protestuju ispred zgrade Radio televizije Srbije zalažući se za pravovremeno, a ne, kako ističu, "selektivno" izveštavanje.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović nastavila je razgovore sa direktorima osnovnih i srednjih škola sa područja Užica i Kragujevca koje su potpuno ili delimično obustavile nastavu.
Kompanija Rio Tinto saopštila je da je zloupotrebljeno njeno ime na protestu u Bogatiću jer nema u planu istraživanje ili eksploataciju litijuma na području Petlovače, Bogatića i Šapca.
Rektorka DUNP Zana Dolićanin optužila je studente u blokadi i sindikalnu organizaciju za "uzurpaciju prostora i prava na rad" zaposlenih i studenata koji se protive blokadi.
Komentari 8
vampiri
Da kod mesta Ram.
Ramalama ding dong...
Divljina
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar