Pašalić je ovo rekao povodom slučaja Beograđanke Snežane Pešović koja je primala platu od 26.000 dinara a poslodavcu je uplaćivala 30.000 mesečno. Iako je dobio novac, poslodavac Snežani nije uplatio doprinose. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podnela je tužbu protiv poslodavca.
Pašalić je za
RTS rekao da se 50 odsto broja pritužbi iz oblasti rada odnosi na neplaćanje doprinosa i socijalnog osiguranja. Istakao je da je u konkretnom slučaju reč o neprijavljivanju radnika i izbegavanju uplaćivanja obaveza.
"Zaštitnik građana treba da vidi da li je zakazao neko iz institucija sistema", kazao je Pašalić.
Rekao je da u zakonu postoji opis situacije kao u pomenutom slučaju gde je zaprećena novčana kazna i kazna od dve godine zakona. Dodaje i da je po osnovu te situacije podneta prekršajna prijava i pita da li su kazne motivišuće za poslodavce da krše zakon.
Međutim, poručuje da kazna koja se izriče nije glavni motiv, već zaštita onog prava koje je garantovano Ustavom.
Pašalić ističe da je suština u dve bitne stvari. Prva je da je potrebno da postoji izvesnost kažnjavanja da niko ne bi kalkulisao i pravio finansijske konstrukcije o tome šta mu se isplati.
Druga je da većina pravnih subjekata koji svesno krše zakon čine to sa idejom da ugase firmu. Na taj način su radnici koji su radili u tim preduzećima praktično onemogućeni da ostvare svoja prava.
On je naveo da je u prekršajnim sudovima 9.000 postupaka po prijavi inspekcije rada.
Komentari 2
Bili Kid
NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar