Smanjiti broj potpisa za manjine

Predstavnici stranaka manjina u Srbiji tražili su da se za stranke nacionalnih manjina smanji broj potrebnih potpisa za učešće na parlamentarnim izborima.
Predstavnici stranaka manjina u Srbiji tražili su da se za stranke nacionalnih manjina smanji broj potrebnih potpisa za učešće na parlamentarnim izborima.

Oni su naveli da je to moguće učiniti prilikom izmena zakona o narodnim poslanicima kojima će se omogućiti ukidanje blanko ostavki. Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, izbornim listama za učešće na parlamentarnim izborima potrebna je podrška najmanje 10.000 birača.

Inicijativu za smanjenje broja potrebnih potpisa na 3.000 za manjinske liste pokrenuo je početkom prošle sedmice poslanik koalicije Albanaca Preševske doline Riza Halimi, koji je predsednicu Skupštine Srbije Slavicu Đukić Dejanović upitao da li postoji mogućnost da parlament zakonskim izmenama kojima bi ukinuo blanko ostavke promeni i tu obavezu.

Njegov predlog podržali su, kako su naveli u izjavama Tanjugu, i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor, kao i Meho Omerović, poslanik Socijaldemokratske partije Srbije, koji se slažu da bi stranke nacionalnih manjina za učešće na izborima trebalo da prikupljaju manje potpisa. Oni smatraju da zakonska odredba koja istovremeno važi i za stranke nacionalnih manjina i za druge stranke stavlja u neravnopravan položaj manjine.

Pastor je ukazao na dvosmislena pravila u izbornoj utakmici, budući da je Republička izborna komisija, i pored zakonom propisane obaveze da stranke prikupe 10.000 potpisa za učešće na izborima, pre nekoliko godina donela upustvo prema kojem je za manjinske stranke dovoljno priložiti 3.000 potpisa. "RIK je, praktično, izmenio zakon, što pravno nije baš moguće i zbog toga postoje različita mišljenja o tome koliko potpisa manjinske stranke, odnosno liste, treba da prilože uz kandidaturu na parlamentarnim izborima. To nije dobro. SVM je ovih godina uvek prikupljao 10.000 da se ne bi ispostavilo u poslednjem momentu da, ipak, nismo ispunili zakonom predviđene kriterijume", rekao je Pastor.

On smatra logičnim da, ukoliko već za registraciju manjinske stranke treba manje potpisa nego za ostale stranke, slično pravilo treba da važi i za podnošenje izborne liste.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".