Ova lokacija biće praktično saobraćajni "pupak Srbije", imajući u vidu da se u Surčinu nalazi i Aerodrom "Nikola Tesla", za koji je francuski koncesionar najavio nove investicije, a do koga bi trebalo da vodi i jedna od linija budućeg metroa, piše
"Blic".
U ovoj opštini već posluje veliki broj kako domaćih tako i međunarodnih firmi, a razvoj saobraćajnica, kako sagovornici "Blica" tvrde, uticaće veoma povoljno i na dolazak novih investitora i otvaranje većeg broja fabrika i novih radnih mesta. Zatim, to će voditi povećanju cena zemljišta, kako industrijskog tako i za gradnju stambenih objekata. Ali će uticati i na skok cena nekretnina, koje su već i sada u vidljivom porastu.
Ekonomista Miladin Kovačević za "Blic" tvrdi da je sasvim izvesno da će Surčin, koji je i inače investiciona destinacija "par ekselans", postati još atraktivnija investiciona zona.
Investitori, kako kaže, gledaju dva ključna faktora i to - da li su na mestu gde infrastruktura omogućava transport robe i repromaterijala, a s druge strane da li su u blizini većih gradova gde je dostupna kvalifikovana radna snaga.
"Surčin sve to jeste, jer se tu ukrštaju i autoputevi, i železnica je u blizini, aerodrom, a takođe se nalazi u blizini većih centara - Beograda i Novog Sada, gde je i ponuda radne snage veća", ističe Kovačević i dodaje da povećanu zainteresovanost investitora pokazuje i poslednja najava otvaranja japanske fabrike "Tojo Tajers".
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže da je veoma dobro da postoje "čvorišta" u državi koja povezuju različite vidove transporta i gde se povezuju različiti pravci što ih čini efikasnijim i atraktivnijim.
"Unapređenje infrastrukture uvek stvara povoljne uslove za privredne delatnosti, uključujući i strane ulagače za koje će to biti atraktivnije, što je svakako dobra vest. Ono što je loše je da, što se tiče razvoja infrastrukture veoma malo je ulagalo godinama, i da to što sada pristiže kao rezultat trebalo je da bude već godinama unazad dovršeno i da bude u eksploataciji", ocenjuje Madžar.
Kako dodaje, sigurno je da će samo ukršatnje ovih puteva učiniti tu lokaciju atraktivnijom nego što je do sada bila, a to će se verovatno odraziti i na cene zemljišta u tom području.
"Jedino što se može reći sa sigurnošću je da će tu biti povoljnih tendencija u kretanju cena placeva i da će postati atraktivniji", ističe Madžar.
Sve to već ima efekat i na tržište nekretnina. U Surčinu je u odnosu na prošlu godinu evidentan rast cena nekretnina i to u proseku oko 10 odsto, a posebno je izrazit rast cena u poslednje dve godine. Predviđanja su da će cene nekretnina u Surčinu nastaviti da rastu u narednom periodu, što zbog povećanja broja stanovnika što zbog razvijanja industrije.
Mesto izgradnje Stadion sitija
U Surčinu je planirana i gradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona, a ministar finansija Siniša Mali najavio je da će ovaj projekat koštati između 50 i 70 miliona evra i da se završetak očekuje za dve i po do tri godine. Ceo koncept zvaće se Stadion siti, a plan je da se tu napravi čitav jedan grad.
"Biće tu izložbeni sajmovi, prostor za kulturu i koncerte, akvaparkovi, ali i tehnološki park koji uključuje dolazak velikih svetskih trgovačkih lanaca. Takođe i mnogo poslovnog prostora, kao i kompletan stambeni blok", najavio je ministar ranije za "Blic".
Nacionalni fudbalski stadion prostiraće se na 35 hektara, a sa pratećim objektima i sadržajima na ukupno 430 hektara. Već su u toku pregovori sa kompanijama Ikea i Kaufman, koje su, kako ističe ministar, vrlo zainteresovane da se nađu u okviru celog kompleksa.
Planirana je i izgradnja nove primarne saobraćajne mreže, kao i izgradnja nove petlje koja će omogućiti uključenje na autoput Beograd-Šid sa obilaznicom.
Opština Surčin je do početka 2018. godine gotovo redovno bila na vrhu po visini prosečne zarade u Beogradu, ali i celoj Srbiji, a poslednji podaci pre prelaska na novu metodologiju obračuna govorili su da su Surčinci u proseku zarađivali skoro 117.000 dinara. Nakon promene načina računanja koji primenjuje Republički zavod za statistiku, Surčin je izgubio tu "titulu". Tako je majska plata Surčinaca iznosila 48.655 dinara.
Ipak, u Surčinu su registrovane brojne velike međunarodne kompanije, a puno njih ima svoje pogone i magacine pored autoputa, u Dobanovcima ili prema Staroj Pazovi. Na kraju 2018. godine u Surčinu je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku poslovalo skoro 2.500 firmi (2.494). Među njima su i Nestle, Pepsi, Nelt...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
dule
Ako mislite da će to neko da radi za platu od 300-500 EUR, setite se da zemlje EU više nisu tako daleko, a da su tamo za takve obaveze mnogo bolje plate.
vodvilj
bjood
Odustajem od planiranog iseljenja .
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar