Savić: Ono što bi najpre sprečilo odliv mozgova je drastično povećanje zarada

Kako bi pokušala da zaustavi masovno iseljavanje mladih i zadrži visokoobrazovane, Poljska se odlučila da njeni državljani mlađi od 26 godina, a takvih je oko dva miliona, koji zarađuju oko 1.650 evra mesečno, ne moraju da plaćaju porez na dohodak.
Savić: Ono što bi najpre sprečilo odliv mozgova je drastično povećanje zarada
Foto: Pixabay
Takvo slično pravilo moglo bi uskoro da uvede i Hrvatska, koja takođe planira da ukine porez na dohodak za osobe do 25, a upola ga smanji za one koji imaju između 25 i 30 godina.
 
Da li je takav poreski potez moguće povući i u Srbiji, posebno ako se zna da oko 35.000 ljudi godišnje napušta zemlju što je oko 104 stanovnika dnevno? 
 
Prošlogodišnje istraživanje Ministarstva prosvete pokazalo je da je od 11.013 studenata njih oko 25 odsto želelo da nastavi školovanje u inostranstvu, a 66 procenata akademaca imalo je ideju da nastavi život van zemlje. 
 
Kako je nedavno podsetio prof. dr Dragan Lončar, prodekan za saradnju sa privredom sa Ekonomskog fakulteta, gotovo polovina populacije od 15 do 29 godina želi da ode iz zemlje bez namere povratka.
 
Ipak, naši poslodavci i predstavnici sindikata sumnjaju da bi poreske olakšice mogle značajnije da spreče odliv mladih i visokoobrazovanih, jer se oni sele ne samo zbog visine prihoda, već i zbog nezadovoljstva ambijentom i odsustva perspektive. 
 
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković smatra da bi ukidanje poreza na dohodak možda bio najjednostaviji način da se reši problem odliva radne snage iz zemlje, ali ipak ne zna koliko je takvo rešenje realno.
 
"Poslodavci ionako teško dolaze do profita, jer su parafiskalni nameti visoki. Zato bi moralo nešto da se ozbiljno učini u reformi poreskog sistema da bi poslodavci recimo uspeli svoj višak profita da daju radnicima. Time bi se sprečilo njihovo dalje iseljavanje iz zemlje", ističe Atanacković za "Politiku".
 
Predstavnici sindikata su, pak, uvereni da bi smanjenje nameta na zarade poslodavcima dalo mogućnost da više uštede. Kako ističe predsednica Asocijacije samostalnih sindikata Srbije Ranka Savić, kroz takve uštede, poslodavci bi na kraju mogli da povećaju plate svojim radnicima, jer je to jedini način da oni ostanu u zemlji.
 
"Ono što bi najpre sprečilo odliv mozgova je povećanje zarada i to drastično povećanje. Jer, ako se plata poveća za recimo 1.000 dinara, taj boljitak radnik neće pošteno ni osetiti, niti će ga to zadržati na radnom mestu. Zato treba da se ugledamo na Hrvate ili Rumune, koji su radikalno i to ciljano povećali zarade doktorima i medicinskim sestrama. I naš budžet bi to mogao da izdrži, ali su mu najpre potrebni preraspodela i racionalnija potrošnja", uverena je Savić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bobce

    19.08.2019 21:47
    Sudeci po komentarima jos jedan problem na Balkanu je nepostovanje svoga.
    Nama je sve tudje lepse i sami smo sebe ubedili u to.
    Da smo se vise medjusobno cenili jos bismo bili jaka Jugoslavija.
  • Bili Kid

    19.08.2019 20:11
    @Liman
    Izvinjavam se na preostrim recima i komenarima!
    Takodje svako dobro Vam zelim!
  • Liman

    19.08.2019 08:16
    @Bili Kid

    I ja sam protiv svih vlasti u proteklih 70 godina, tu imamo isto mišljenje.
    Sad mi je, nakon poslednjih par rečenica jasno zašto si reagovao na moj prvi post, koji je istinit, ali možda pregrub prema ljudima koji su iz nevolje otišli napolje. Svako dobro ti želim!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn