Sve više poslodavaca postavlja kamere u firmama, prate i službene telefone

Sve više poslodavaca u Srbiji postavlja video-nadzor u proizvodnim pogonima.
Sve više poslodavaca postavlja kamere u firmama, prate i službene telefone
Foto: Pixabay
Kako piše "Dnevnik", na taj korak se naročito odlučuju oni čiji radnici prave sitnije proizvode koji se lako mogu prikriti i izneti sa radnog mesta. Ima i gazda koji sumnjaju da radnici na radnom mestu zabušavaju, što je još jedan razlog za postavljanje video-nadzora.
 
Bez obzira na to koji razlog je poslodavca podstakao da u proizvodni pogon instalira video-nadzor, on ima zakonsku obavezu da radnike obavesti o tome da video-nadzor postoji, kao i koja se tehnologija i tehnika koristi, o svrsi nadziranja i ostalim bitnim elementima.
 
Prema oceni pravnika Saveza samostalnih sindikata, može se nadzirati proces rada iz bezbednosnih razloga, odnosno da bi se povećala efikasnost zaposlenih ili uočili nedostaci na radu. Ipak, u sindikatu ocenjuju da je u pitanju cilj koji mora biti usko vezan za obavljanje delatnosti poslodavca i samo u tu svrhu se može i koristiti. Svako drugo postupanje poslodavca je nedozvoljeno.
 
Osim toga, smatraju u sindikatu, gazda može nadzirati samo poziciju na kojoj zaposleni radi, i to samo u vreme koje je predviđeno za rad. Nadzire se bez audio-nadzora i bez skladištenja snimka, alternativno je dozvoljeno njihovo čuvanje isključivo na kraći rok da bi svrha bila ispunjena.
 
Svaka upotreba video-nadzora nad zaposlenima izvan proizvodnih pogona može biti predmet radnog spora, pa čak i krivične prijave ukoliko ponašanje poslodavaca konstituiše neko od krivičnih dela vezanih za neovlašćeno snimanje, odnosno kršenje prava na privatnost ličnosti.
 
Sasvim je druga priča o postavljanju video-nadzora u zajedničkim radnim prostorijama, kao što su kafeterije, toaleti ili prostorije za presvlačenje. U njima poslodavac ne sme da postavi video-nadzor jer se na taj način krši privatnost radnika i zbog toga bi mogao biti sankcionisan. Takođe, gazde nemaju pravo da postavljaju priskluškivače, pa radnici koji otkriju da su oni postavljeni na mestima gde nikako ne bi smeli da budu imaju pravo da protiv poslodavca podnesu prijavu.
 
U praksi, poslodavci u pojedinim situacijama mogu, i bez video-nadzora, relativno lako da utvrde šta radnici rade. To se posebno odnosi na zaposlene u kancelarijama i rad na računaru, gde nema potrebe da se postavi video-nadzor ili prisluškivač jer ima mnogo sofisticiranijih načina. Naime, IT stručnjaci i tehničko osoblje u svakom trenutku imaju pregled šta radnik radi i da li se računar na poslu koristi u privatne svrhe.
 
Isto tako, postalo je gotovo uobičajeno da poslodavci svojim zaposlenima daju službene mobilne telefone. Međutim, ako radnik poslovni telefon koristi i u privatne svrhe, mora biti spreman na to da postoji velika verovatnoća da će njegova privatnost stići do gazde. Naime, poslovne uređaje koji su u vlasništvu kompanija poslodavac uglavnom može da prati.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivan Markovic

    07.12.2019 10:51
    Slucajno
    Kod mene na poslu se snima svaki korak i to sa kamerama koje imaju i zvuk cak ima i bubica koje prisluskuje gaza a sto je najgore kamere ima i u garderobi a u firmi ima i zena sto je nenormanlo i kome da se mi zalimo nema o toga nista. Zemlja u kojoj se nista nepostuje nazalost, ima zakona ali se nesprovodi nazalost. Hvala
  • xyz

    19.08.2019 07:54
    Svi imamo pravo da lazemo
    Radnik ostetio sebe na radno mesto, tj odsekao prst sa masinom. Pa dosao sa advokatom da tuzi i da trazi ostetu...

    Hvala za kamere. Na snimku se jasno video da gospodin igrao na telefonu dok sa drugom rukom gurao materijal u masini... Ako nema kamere, kazna i osteta bi onemogucio ostalim radnocima da imaju radno mesto...
  • Prolaznik

    19.08.2019 07:40
    @rale
    Moze li proci dan da se ta firma ne spomene??:)
    Sta znaci kad imas svoje ljude svagde pa ne moras placati ,ni plate,osiguranje ma sta te briga uzivaj!!!!Kako je moguce da plata kasni 25 meseci a da niko ne zucne o tome????????
    Dodju izbori ko god pobedi moji su pobedili:)
    Ova jadna drzava umesto da donese zakon da je plata obavezna svaki mesec razmatra o kojekakvim budalastinama,ali.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Održan protest u Novom Pazaru

Blokada Banjske petlje na ulazu u Novi Pazar završena je, a studenti su se organizovano vratili do univerziteta gde će i prenoćiti, pre sutrašnjeg odlaska u Niš na veliki protest.