Radi se o geodetskom snimanju za potrebu izrade topografskog plana za stadion. Cena izgradnje samog stadiona procenjivana je od 70 do 250 miliona evra od strane zvaničnika države i Fudbalskog saveza Srbije.
Poziv je objavljen u utorak na portalu javnih nabavki, a tražene usluge su potrebne radi izrade Prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog fudbalskog stadiona. Rok za podnošenje prijava je 20. septembar.
Ministar finansija Siniša Mali najavio je u aprilu da će izgradnja stadiona početi polovinom 2020. godine.
Nacionalni fudbalski stadion moći će da primi 60.000 navijača, prostiraće se na 35 hektara, a sa pratećim objektima i sadržajima na ukupno 430 hektara. Ta parcela koja se nalazi u Surčinu sada je poljoprivredno zemljište i u narednom periodu biće pretvorena u građevinsko.
Ministar finansija Siniša Mali ranije je za "Blic" rekao da će fudbalski stadion biti multifunkcionalnog karaktera, da su u toku pregovori sa svetskim kompanijama iz različitih delatnosti, koje u okolini stadiona hoće da ulože značajan novac, kao i da ceo koncept podrazumeva kombinaciju ulaganja u industriju, turizam, tehnologiju, zabavu, kulturu i gradnju stambenog kompleksa.
"Pre nego što smo ušli u celu priču, uradili smo analizu koje sve zemlje u okruženju imaju nacionalne stadione i videli da Albanija i Budimpešta završavaju, svoj kao i da ga Rumunija već ima. Pošli smo od toga da je sport odavno prestao da bude samo sport i da je reč o velikom biznisu posebno ukoliko govorimo o fudbalu. Naš cilj je sa sa Nacionalnim stadionom, kroz sportske događaje i sportske manifestacije promovišemo Srbiju ali i da istovremeno zađujemo od turizma i stanih investicija", ocenio je Mali za "Blic".
U budžetu za ovu godinu je predviđen novac za projektovanje stadiona. Ministar kaže da će se sa radovima krenuti vrlo brzo kao i da se završetak očekuje za dve i po do tri godine.
"To i nije toliko velika investicija koliko koristi treba da donese. Ceo koncept treba da se zove "Stadion siti", a to podrazumeva mnogo toga. Plan je da u okviru stadiona napravimo ceo grad. Biće tu izložbeni sajmovi, prostor za kulturu i koncerte, akvaparkovi, ali i tehnološki park koji uključuje dolazak velikih svetskih trgovačkih lanaca. Već pregovaramo sa kompanijma IKEA i KAUFMAN a koje su vrlo zainteresovane da se nađu u okviru celog kompleksa. Biće tu i jako mnogo poslovnog prostora kao i kompletan stambeni blok", kaže Mali i dodaje da će sve to biti privatne investicije koje država neće subvencionisati.
Za stadion je potrebno obezbediti i 10.500 parking mesta. Planirana je i izgradnja nove primarne saobraćajne mreže, kao i izgradnja nove petlje koja će omogućiti uključenje na auto-put Beograd-Šid sa obilaznicom. Posetioci će, prema najavama, do stadiona moći da stignu i železnicom, jer je u planu proširenje linije 4 "BG voza".
Nacionalni stadion će, prema rečima ministra, na taj način Srbiji doneti korist sa dva aspekta. Prvi je dalja promocija sporta i razvoj sportske infrastrukture, jer Srbiju kako navodi, vidi kao domaćina svetskog prvenstva, domaćina Lige šampiona i Lige Evrope. Drugi aspekt je, kako navod, potpuno razvojni imajući u vidu da će Srbija gradnjom nacionalnog stadiona dobiti nove poslovne i stambene celine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Aleksa
ARMAGEDON
Slanina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar