Zbog nedostatka kapaciteta za tretman, opasni otpad se gomila na teritoriji Srbije, kaže za Tanjugu direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović, povodom otkopavanja buradi sa opasnim otpadom u krugu fabrike "MG Serbien", u Baljevcu kod Raške.
Radović kaže da se "onda pojave nesavesni pojedinci kao u ovim slučajevima koji kažu da će oni da 'zbrinu' taj otpad, daju pečat da su uradili po propisima, a zapravo su opasni otpad zakopali negde i ugrozili stanovništvo".
"Postoji dužnost da se opasnim otpadom bave na propisan način, a to znači da se on ili tretira ili izveze u zemlje gde postoji odgovarajući tretman", rekao je Radović i dodao da i ovaj slučaj pokazuje da je važno da investiramo u nove kapacitete za tretman opasnog otpada u Srbiji.
On kaže da "kada bude bilo tretmana u Srbiji biće i otpad zbrinut na pravi način" i dodaje da često za opasni otpad ne postoji odgovarajući tretman u Srbiji ili se ne tretira na pravi način ili ga je teško izvesti.
Industrija otpada je jedna od najbrže rastućih industrija u Evropskoj uniji a interesovanje postoji i za investiranje u ovoj oblasti i u Srbiji.
"Trenutno postoji nekoliko investitora koji su započeli proceduru za izgradnju spalionica, radi se o velikim kompanijama, radi se čak i o kompanijama sa Dalekog istoka koje će se baviti spaljivanjem medicinskog i farmaceutskog otpada, spaljivanjem boja i lakova, a to je nešto za šta trenutno Srbija ne poseduje dovoljne kapaciteta i vrlo često taj otpad izvozimo u druge države", kaže Radović.
On podseća da često bude velikih problema oko lokacija za ovakva postrojenja, jer lokalno stanovništvo bude zabrinuto zašto se baš gradi u njihovom kraju.
"Važno je da znaju da pre nego što se izgradi bilo kakvo postrojenje za tretman prema važećim zakonima prolazi proceduru koja zahteva izradu studije o proceni uticaja na životnu sredinu a ona jasno determiniše da postrojenje i taj objekat moraju biti izgrađeni na način da ne ugrožavaju životnu sredinu", kaže Radović i dodaje da takva postrojenja donose i nova radna mesta.
Kako je istakao, važno je da u Srbiji postoje postrojenja za tretman opasnog otpada, jer će se tako doprineti da on ne završi u nekoj njivi na kojoj će se proizvoditi hrana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
maja
vec su sponzori politickih partija.Najbogatiji ljudi ne daju ni dinar za ekologiju
jer je ekologija skupa.Kod velikih zagadjivaca ekologija kosta 20%-30% od
dobiti pa mozete da mislite koliko ima mesta za podmicivanje pojedinaca.
U Srbiji zagadjivaci ne placaju i onako deset puta manje kazne nego sto se
placa u EU a de ne govorim o zatvaranju objekata.Mazu se oci flajerima i
nekakvim predavanjima na nivou uciteljica.U ovoj oblast je najveca korupcija
u Srbiji.Za vikend se ispustaju otrovne materije a u ponedeljak inspekcija
obecava da ce izaci na teren.
Darwin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar