Rad u javnom sektoru najviše odgovara srednje kvalifikovanom kadru

Iako se ne uklapa u podatke zvanične statistike, premijerka Ana Brnabić juče je konstatovala da se "ne slaže sa ocenom da je trenutno posao u javnom sektoru primamljiviji od posla u privatnom sektoru".
Rad u javnom sektoru najviše odgovara srednje kvalifikovanom kadru
Foto: Pixabay
Ona je objasnila da "imamo velike izazove da zadržimo kvalitetne ljude u javnom sektoru zato što imaju bolje prilike i bolja primanja u privatnom sektoru", i zaključila da je to dobar pokazatelj ozdravljenja domaće ekonomije.
 
Ukoliko su u pitanju plate, one su u javnom sektoru za oko 9.000 dinara veće su nego što je prosek u privatnom i već sada postoji trend da se ta razlika uveća, piše list "Danas".
 
Problem je, međutim, što ne postoje mehanizmi nagrađivanja prema doprinosu, niti objektivni kriterijumi kojima bi se to vrednovalo. Zato se premijerka ogradila od pozivanja na prosek i u izjavu ubacila da se to odnosi na najkvalitetnije kadrove iz državnog aparata, posebno ako je reč o oblastima gde su plate visoke, o finansijskom, konsultantskom ili IT sektoru, gde osim toga poslodavac može zaposlenom i da uvećava zaradu ukoliko on firmi donosi veći profit.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić kaže da odgovor na pitanje koji je sektor poželjniji nije jednostavan.
 
"Studenti koje je univerzitet slao da rade na nekim državnim projektima, posle nekog vremena prešli su u privatne firme, njih javni sektor nije mogao da zadrži. Tačno je i da su zarade za oko 15 odsto veće u državnim službama, a ako se u to uključe javna preduzeća, procenat se penje na 17 do 18 odsto. Ali, treba imati na umu da je i kvalifikaciona struktura zaposlenih u javnom sektoru bolja jer najmasovnije poslove, u obrazovanju, zdravstvu, odbrani ili policiji, obavljaju visokoobrazovani ljudi. Javnom sektoru je još teže da zadrži neke visoke specijalizacije, poput revizorske ili informatičke. Međutim, u nekim segmentima tržišta rada, za srednje i niže obrazovane ljude pogotovu, daleko je bolje plaćen posao u državnim jaslama, posebno ako se to odnosi na EPS, ili neka druga jaka javna preduzeća. Takođe, i svi delovi javnog sektora nisu podjednako plaćeni, pa su zarade na primer u ministarstvima ili lokalnoj administraciji relativno niske", kaže Arsić i navodi da su u svega nekoliko evropskih država bolje plaćeni radnici u privatnom sektoru dok upravo zbog kadrovske strukture prednost se daje javnim službama.
 
I direktorka FREN-a Jelena Žarković Rakić kaže za "Danas" da je za slabije plaćene radnike bolje u javnom sektoru dok je za one sa višim kvalifikacijama pogodniji privatni.
 
"Ipak, kada se uporede osobe približno istog obrazovanja koji rade na sličnim poslovima u oba sektora, rad u državnom je daleko poželjniji, jer privatni ima dosta nedostataka. Na primer, uglavnom nema organizovane sindikate, a to se odrazilo i na izmene poslednjeg Zakona o radu, koji je više išao u prilog javnim službama, a na štetu zaposlenih u privatnim firmama. Nije moguće pri vrednovanju da se oslonimo ni na prosek, jer on daje zamagljenu sliku. Ali, ako se porede one slične, onda je jasno da su dobri poslovi jednim delom u javnom a delom u privatnom sektoru, dok su loši uglavnom u privatnom", kaže Žarković Rakić.
 
Ipak, stručnjaci se slažu da osim zarade, rad u državnim službama može biti primamljiviji za većinu jer nosi sa sobom veću sigurnost. Malo je primera da ukoliko dođe do otpuštanja, prava zaposlenih neće biti ispoštovana, što uključuje otpremnine, socijalni program ili premeštanje na druga mesta. Na sve to radnici u privatnom sektoru retko mogu da računaju i oni zajedno sa firmom i poslodavcem snose rizike tržišta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Netačno

    15.09.2019 19:10
    državna služba je atraktivna
    Rad u javnom sektoru odgovara svima. Da nije tako ne bi bilo viška zaposlenih kod države.
    Da nije tako visokoobrazovanih bi bilo mnogo više u privatnom sektoru, a svaki koji želi bi mogao da se zaposi kod države.
    Da se profesor zaposli u državmoj školi, lekar u bolnici, fakultetski obrazovan u Ministarstvima i agencijama raznim, NBS, Javnim preduzećima, dipl pravnik sa položenim pravosudnim u sudu policiji, tužilaštvu ili pravobranilaštvu je skoro nemoguća misija. Nepotizam, veze i vezice caruju što znači da je državna služba atraktivna za sve,a naročito za visokoobrazovane , jer su njihove plate i najveće.
    Svi u Srbiji žele da ih država uposli.
  • Nina

    15.09.2019 12:48
    U privatnom sektoru visokoobrazovanog radnika čeka na prvom mestu prekovremeni rad, a što se plate tiče, ista će biti prilično visoka samo ukoliko se nalazi na čelnoj poziciji ili ako se bavi programiranjem. Mo, nit` su svi visokoobrayovani programeri, nit` se svi nalaze na čelnim pozicijama, tako da hvala vam lepo, ali ja biram rad u državnoj službi gde u pola četiri idem svojoj kući i gde me niko ne cima da ostajem prekovremeno ili da dolazim vikendom.
  • Bili Kid

    15.09.2019 12:44
    Odgovara ne radnicima i praznoglavcima!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn