Dekani upozoravaju: Studenti na privatnim fakultetima za tri meseca završe dve godine studija

Na Univerzitetu u Beogradu ove godine je upisano 1.800 studenata manje nego pre pet godina, a taj trend je izraženiji iz godine u godinu i kada je reč o brucošima koji se upisuju na budžet, ali i samofinansirajućima.
Dekani upozoravaju: Studenti na privatnim fakultetima za tri meseca završe dve godine studija
Foto: Pixabay
Ovo je rečeno na sednici Senata Univerziteta u Beogradu, gde je navedeno i da je smanjeno interesovanje za društveno-humanističke nauke, tehničke nauke i matematiku, a da je jedino za fakultete medicinske struke interesovanje veliko, pišu Novosti.
 
Dekani državnih fakulteta kao problem ističu jaku konkurenciju privatnih univerziteta koji, kako su ocenili, ne biraju sredstva da privuku studente.
 
"Prelazak na privatne univerzitete veliki je problem za Fakultet za sport i fizičku kulturu. Mi smo zbog toga i na velikim novčanim gubicima", istakao je dekan ovog fakulteta prof. dr Saša Jakovljević i upozorio na mnoge sumnjive radnje privatnih fakulteta koje oni preduzimaju da bi privukli studente.
 
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Zoran Mirković naveo je primer jedne studentkinje koja je sa ovog prešla na privatni fakultet i za tri meseca položila ispite koji se na državnom polažu dve godine, pa fakultet, kaže Mirković, razmišlja da podnese tužbu.
 
Branislav Boričić, dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu, naveo je da se i oni suočavaju sa istim problemom, da studenti odlaze na privatne fakultete gde ekspresno završavaju studije. On je ukazao i na problem "pranja diploma" koji podrazumeva da studenti koji završe privatne fakultete upisuju master i doktorske studije na državnim kako bi naknadno stekli ugled.
 
Kao izlaz iz ove situacije Miomir Despotović, dekan Filozofskog fakulteta, naveo je uvođenje novih programa, ali taj problem pravi previsoka cena akreditacije.
 
"Mi imamo 10 studijskih programa na tri nivoa i sledeće godine, kada fakultet treba da se akredituje, moraćemo da platimo 18 miliona dinara. Mi te pare nemamo. Ja tada neću biti dekan, ali ću savetovati da se to ne plati po cenu da se Filozofski fakultet ne akredituje", rekao je Despotović.
 
Neki dekani upozorili su da pojedinim fakultetima preti gašenje ukoliko nešto ne preduzmu da privuku studente. Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović istakla je da su potrebni budžeti za promotivne aktivnosti, ali i da će država morati da pomogne nekim fakultetima da se akredituju, jer oni nemaju dovoljno novca.
  • Danijela

    22.10.2024 21:39
    Prve studije sam stopirala kao apsolvent na državnoj višoj školi jer mi je profesor rekao da se ne polaže samo znanjem i da dođem na konsultacije u kabinet. Posle 25god. ponovo postajem brucoš na Singidunumu. Niko ne prolazi bez znanja ali te niko ni ne maltretira. To su priče za malu decu da se na privatnim fakultetima prolazi samo zato što si uplatio školarinu. Bar je takvo moje iskustvo.
  • Student

    16.02.2024 04:20
    Svima koji su uvereno prokomentarisali, da se privatnom diplomom u inostranstvu može obrisati du*e poručio bih, da s' vremena na vreme promole nos iz sopstvenog dvorišta i prošire vidike, ukoliko je to pored onakvih izjava uopšte izvodljivo.
    U teoriji su SVE diplome, nebitno da li stečne na državnom ili privatnom fakultetu u Srbiji (a da naravno imaju odgovarajuću akreditaciju) priznate SVUDA u Evropskoj Uniji, kao što su i njihove diplome priznate u Srbiji (što je verovatno manje zanimljiva činjenica). Jedini izuzetak čine diplome medicinskih i pravnih smerova, a koje zahtevaju dodatno polaganje ispita, kako bi stekle zvaničnu radnu dozvolu npr. u Nemačkoj ili Austriji.
    Što se prakse tiče: Svaki iole normalan i obrazovan poslodavac neće praviti razliku između privatne ili državne diplome, uzimajući u obzir da završetak fakulteta ide uz individualan trud studenta, pa će u tom slučaju i nivo znanja biti (naravno) individualan.
    Iz sopstvenog iskustva mogu potvrditi, da se na privatnom fakultetu lakše, opuštenije i bezbrižnije dolazi do određenje diplome, što ne znači da se ispiti polažu na lepe oči. Minimalna ocena zahteva minimum znanja, sa razlikom da ćeš na privatnom zaista i položiti ukoliko si učio, a nećeš strepiti da li će te isfrustrirani profesor oboriti, jer mu nisi simpatičan/simpatična.
    Dobrih studenata ima kako na državnim, tako i na privatnim fakultetima. A najveći problem stvaraju ljudi, koji večito prave razlike, kako u ovome, tako i u svemu u ovoj državi.
  • Vladimir

    17.12.2021 01:50
    A gde to?
    Ako neko moze da mi javi na kom fakultetu je moguce zavrsiti 2 godine za 3 meseca, neka mi javi molim! Bas to mi treba :D

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija