Osam preduzeća kažnjeno sa 60 miliona za nameštanje ponuda u javnim nabavkama

Komisija za zaštitu konkurencije kaznila je sa 60 miliona dinara osam preduzeća koja su imala tajni dogovor da koordiniraju učešće u javnim i drugim nabavkama.
Osam preduzeća kažnjeno sa 60 miliona za nameštanje ponuda u javnim nabavkama
Foto: 021.rs
"Komisija je ovaj tajni dogovor konkurenata otkrila uz pomoć učesnika u tom sporazumu koji je Komisiji dostavio dokaze za učinjeni sporazum i obezbedio sebi oslobađanje plaćanja novčane obaveze na ime učinjene povrede konkurencije", navodi se u saopštenju Komisije, prenosi Nova ekonomija.
 
Ovo je bilo moguće zahvaljujući pokajničkom programu koji sprovodi Komisija, dodaje se u saopštenju.
 
Kako se navodi, radi se o firmama društva Original doo Beograd, Mikops doo Niš, Birolinija doo Beograd, Biro Print Sistemi doo Beograd, Dikti Line doo, Birodeveloping doo Niš, Birotehnika doo Jagodina i Konica Minolta Poslovna Rešenja SE doo Beograd. 
 
Navedena društva su učinila povredu konkurencije, odnosno zaključila zabranjeni restriktivni sporazum kojim se neposredno ili posredno utvrđuju prodajne cene ili drugi uslovi trgovine, a koji za cilj ima ograničavanje i sprečavanje konkurencije (član 10. stav 2. tačka 1 Zakona o zaštiti konkurencije), navodi se u saopštenju.
 
"Kako se tajni dogovori ove vrste teško otkrivaju, Komisija koristi i ovu priliku da pozove učesnike tih dogovora da se prijave Komisiji i dostave dokaze, te na taj način pomognu otkrivanju takvih sporazuma a zauzvrat sebi obezbede oslobađanje od plaćanja novčane obaveze na ime utvrđene povrede konkurencije", saopštila je Komisija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivana Ilov

    18.10.2019 06:26
    Ilirska cesta 12
    Srpska posla. Nije ta uzrecica tek tako u narodu od doba Turaka.
    Dosla strana firma u Izvrsno vece na tender za filtraciju vode u jednom selu u Vojvodini.
    Doslo 11 ponuda od kojih samo 2 vazece. Nasa strana i jedna iz Beograda od nekog fakulteta...otkad se fakultet moze prijaviti na javni tender? Idemo dalje. Izabrali su Fakultet i naravno nase pravo kao izgubljenog na tenderu je da proverimo sledeci dan po zakonu dokumetaciju tog sto je pobedio: i vidi vidi nema bancne garancije nego dali akceptni nalog koji nije u funkciji vec godinama, nisu dali poslovanje za zadnjih 5 godina i niti potvrdu banke o prilivima i poslovanju...i kad smo sve to prijavili pravnica pocela da place...joj nisam ja nista to mi narucio predsednik komisije...u BG smo prjavili i zaustavili tender. I od onda nikad vise nas ne zanima da dajemo ponude ili da radimo u Srbiji. Ne hvala.
  • JS

    17.10.2019 23:08
    Ostali namestaci
    A ostali su clanovi stranke..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija