Advokat: Oštrije kazne za maloletnike ne bi dale rezultate

U poslednjih pet godina, skoro 10.000 maloletnika, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, presudama je dobilo vaspitne mere ili maloletnički zatvor, a čak 40 je završilo iza rešetaka zbog teških dela, od čega 10 prošle godine.
Advokat: Oštrije kazne za maloletnike ne bi dale rezultate
Foto: 021.rs
Prema podacima Republičkog javnog tužilaštva (RJT), prošle godine je policija registrovala više od 7.000 počinilaca krivičnog dela mlađih od 18 godina, od kojih petina nema ni 14 godina i nisu krivično odgovorni. Čak 1.416 tinejdžera dobilo je vaspitne mere, a njih 172 maloletnički zatvor. Kako prenose Novosti, u porastu je broj teških ubistava kod mladih, a za petinu je više krađa, razbojništava i imovinskih delikata nego godinu dana ranije.
 
Ministar policije Nebojša Stefanović najavio je da će MUP predložiti Ministarstvu pravde pooštravanje kaznene politike ili pronalaženje drugog rešenja po ugledu na EU.
 
"Iz analize rezultata rada policijskih uprava uočen je porast broja krivičnih dela najmlađih počinilaca, nekada čak i dece mlađe od 14 godina, koja po zakonu ne mogu krivično da odgovaraju", rekao je Stefanović i naveo da u praksi deca koja počine krivično delo za koja ne mogu odgovarati i maloletnici stariji od 14 godina prema kojima se primenjuje blaga kaznena politika odmah prelaze na izvršenje sledećeg dela.
 
Advokat Aleksandar Cvejić, licencirani branilac za zastupanje maloletnika, smatra, međutim, da je pooštravanje kaznene politike krajnja nužda i da bi samo napunilo zatvore.
 
"Maloletnici su, pre svega, deca i imaju kapacitet da se poprave. Trebalo bi raditi mnogo više na prevenciji, u školi, porodici, društvu. Pre svega treba reformisati centre za socijalni rad", ocenjuje Cvejić za Novosti.
 
Prema njegovim rečima, većina njih se uplaši ili stidi, ali postoje i oni koji iza sebe imaju bogat kriminalni dosije i ni trunku griže savesti. 
 
Takvima teško da pomaže zatvor, jer, kako primećuje Cvejić, on je samo škola za ozbiljniji kriminal. Od vaspitnih mera, maloletnicima se mogu izreći mere upozorenja i usmeravanja, pojačanog nadzora ili zavodske.
 
Inače, po zakonu, roditelj može biti novčano kažnjen od 30.000 do 100.000 dinara ako njegovo dete pretuče, zlostavlja ili uvredi nekoga. Nema podataka da je neki roditelj do sada odgovarao.
  • Mrki

    07.11.2019 16:39
    Kako ne daju rezultate??Zašto im ne dajete dugogodišnje kazne???Evo npr.kako diler u Kaću koji ima 17godina ne može u zatvor????Samo zato što je tata neko mudo ili ????
  • sada

    07.11.2019 16:38
    roditeljima kazne
    posto su maloletnici proizvod vaspitanja roditelja, roditelje treba drakonski kaznjavati, a maloletnicima treba obezbediti reitegraciju u drustvo (a roditelji treba da se oduze drustvu za svoja nedela sedeci u samicama). Takav sistem bi dao rezultate jer sa jedne strane pokazuje maloletnicima da vaspitanje od roditelja nije bilo ispravno, a sa druge strane bi im se pomoglo da se prevaspitaju i shvate gde su granice drustveno prihvatljivog ponasanja.
    Dakle, resenje je strpati roditelje u zatvor!!!
  • Marko

    07.11.2019 16:36
    Efikasnost
    Ne mislim da bilo kakva kazna može sprečiti maloletnog "prestupnika" da načini prestup. Ponašanje maloletnih "prestupnika" izraz je revolta prema porodici, sredini, institucijama... Ta su deca postala takva između ostalog i zbog neumerenog kažnjavanja. Nјih na pravi put mogu izvesti samo za to edukovane osobe – defektolozi, psiholozi i pedagozi – koji bi bili samo njima posvećeni. Rad sa njima vrlo često podrazumeva izmeštanje iz porodice jer ih je porodica obično i uvela u "problematično" ponašanje – nekada namerno, a nekada sasvim nenamerno iz neznanja. Među tom decom ima izuzetno inteligentnih mladih ljudi i zaista je tužno gledati kako ih ova država prepušta ulici. Kasarna Arčibald Rajs u Novom Sadu se raspada umesto da se preuredi kako bi se u njoj odgajala i obrazovala deca koja nisu imali sreće da se rode u funkcionalnim porodicama (koje bi im pružile prvenstveno ljubav, a potom i vaspitanje, pa i obrazovanje). Ovakva škola kakvu mi imamo (u kojoj se deca trpaju bez ikakvog kriterijuma) ne može – na žalost – nikome pružiti ništa. Sve ovo govorim iz iskustva profesora i roditelja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Na 1.000 stanovnika u Srbiji dolazi 405 vozila

U Srbiji je prema proceni Zavoda za statistiku u 2023. živelo 6.623.183 ljudi. Prema podacima MUP i Zavoda za statistiku registrovano je u 2023. tačno 2.684.804 vozila. Od toga je 2.389.105 automobila