Riba iz krivolova često završi na srpskim trpezama

Na trpeze građana Srbije neretko stiže riba potekla iz krivolova, piše "Blic".
Riba iz krivolova često završi na srpskim trpezama
Foto: 021
Zbog kvaliteta i cene je veoma tražena, zbog čega su ribokradice razvile čitav biznis. Nelegalan, ali isplativ.
 
Prednosti rečne i jezerske ribe, u odnosu na onu kupljenu iz ribnjaka i zamrznutu, su u tome što je ona stalno u pokretu, snažnija je, raznovrsnije se hrani, pa je samim tim i zdravija. Zatim na stolove domaćinstava stiže sveža, dan-dva pošto je ulovljena.
 
"To je isto kao i sa pečurkama. Mnogo je lepša ona ubrana u šumi ili na livadi nego proizvedena u veštačkim uslovima. Pritom, rečna riba je i jeftinija jer ribokradice nemaju nikakvih troškova uzgoja, ne plaćaju porez i sertifikate, ribu prodaju u svom okruženju, pa su im izdaci transporta maltene nikakvi. Zato je i cena niža. Opet, pojedine riblje vrste, poput nekih grabljivica, koje su veoma ukusne ne mogu se naći u ribarnicama jer je njihov uzgoj u ribnjacima nemoguć", priča za "Blic" ribočuvar sa zapada Srbije.
 
Ribokradice najviše posećuju vode u centralnom delu naše zemlje, kao što su hidroakumulacija Gruža kod Knića, jezero Potpeć na Limu i skoro ceo tok Velike Morave. Bliži se božićni post, a to je po običaju vreme kada su ribokradice najaktivnije, zato što se u to doba godine riba dosta traži, a i zato što ju je najlakše loviti jer jata nisu raštrkana po reci ili jezeru nego su koncentrisana u zimovnike. A manje-više na svakoj vodi se zna gde riba zimuje, te to ribokradice obilato koriste.
 
"Toliko ulažu u krađu, da raspolažu i savremenim ICE uređajima za noćno osmatranje terena i bešumnim čamcima s elektromotorom, a iza sebe imaju čitavu logistiku. Osmatrače koji im javljaju o kretanju ribočuvarske službe i čuvare koji nadziru mesta na koja su bačene mreže plaćaju lepim dnevnicama. Ti ljudi koji im pomažu uglavnom žive oko reka i jezera iz kojih se riba krade i odlično znaju na kojim mestima i dubinama je riba", kaže ribočuvar, sagovornik "Blica".
 
Ribokradice se, iako svesne da rizikuju debele kazne, ne odriču zarade. Neki od njih spremni su na sve kako bi sputali ribočuvare da im uđu u trag. Početkom ove godine na jezeru Potpeć kod Priboja ribokradice su čuvarskoj službi tokom noći potopile čamac, a kasnije i oštetili automobil.
 
Koliko se ulaže u ribokrađu, najbolje svedoči podatak sa Gružanskog jezera, koje pogoduje krivolovcima zbog 40 kilometara svojih obala. Samo prošle godine ribočuvari su ovde zaplenili preko pet kilometara mreže, a najjeftinija košta evro po metru. To znači da je ribokradicama samo na ovaj način izbijeno iz džepa najmanje pet hiljada evra, plus novac koji bi zaradili prodajom ribe. 
 
Na pijacama u Beogradu i Vojvodini mogu se naći vrste rečne ribe koje potiču iz komercijalnog ribolova, a koji je zabranjen na svim vodama južno od prestonice. Zato, na primer smuđa, iako on nastanjuje mnoge reke i jezera, u unutrašnjosti nema u prodaji. Opet, ova riba je primamljiva za jelo, a kao takva i česta meta ribokradica koji su je tokom prošlog božićnog posta prodavale između sedam i deset evra po kilogramu. 
 
Na posnim slavskim jelovnicima često se sretne i skobalj, riba brzih i hladnih voda, čija cena na crnom tržištu dostiže 300 dinara za kilogram.
 
U gradovima u unutrašnjosti Srbije, ribarnice, od rečnih vrsta, nude svežeg šarana, ponegde tolstolobika i zamrznutu pastrmku. U užičkom kraju ima dosta pastrmskih ribnjaka na kojima građani kupuju svežu ribu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vidoviti Limanac

    11.11.2019 13:11
    Znanje i ignorisanje
    Kao u čuvenom citatu iz filma "ko to tamo peva" - "Zna se ko ovde voli da krade!" tako se zna koja je riba nelegalna. Van pijace na trotoaru i/ili na Najlonu, bez računa i slično.
    Ribu ne jedem dovoljno često jer je skupa ako se kupuje legalno a od ovih ne bih kupio ni uz karton Vinjaka jer znam odakle dolazi.
    Ova se riba ipak prodaje!
    Gledajući ljude koji ovu ribu kupuju zaključio sam da su glupi pa ne znaju odakle je riba i/ili zbog finansijskih problema kupuju jeftiniju ribu ignorišući njeno poreklo.
    Ribolovu se izuzetno lako može stati u kraj. Doneseš zakon da ukoliko uz ribu prodavac nema potvrdu o poreklu ide ozbiljna kazna, da se zapita šta mi je to u životu trebalo. Nema velike potrebe ganjati ribokradice jer ovako ubijaš tržište nelegalne ribe. Ovo naravno mora i na restorane da se odnosi.
    A ribokradice bi trebalo rešiti, daleko od toga... Za početak ribočuvari da dobiju (ako nemaju) ststus službenog lica, možda poput američkih rendžera naouružati ih i obučiti ih za njihovu bezbednost.
    Ovde je jedini problem što su ribočuvari velikim delom u dilu jer su im plate premale za posao koji se od njih očekuje da završe, pri tom ih je premalo. Ako država želi da sačuva riblji fond mora da se ulaže u ribočuvarsku službu i da se reguliše tržište.
  • Djura

    11.11.2019 11:29
    Rešenje
    Rešenje je veoma jednostavno :
    Ozbiljna ribočuvarska kontrola +kontrola policije i tržišnih inspektora +enormno visoke kazne !
    No uvek ima ono "ali",ko je sa kim u dilu !
  • Eeeee

    11.11.2019 10:51
    Rešiće država ribokradice zato što se tim bavi sirotinja al zato neće rešiti kriminalnu prodaju oružija iz Krušika i lažne diplome

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija