Srpski telegraf je nedavno na naslovnoj strani objavio vesti o saobraćajnoj nezgodi u kojoj je učestvovao Bjelogrlićev sin Aleksej, a koja se odigrala pre više od godinu dana, piše Talas.
Bjelogrlić je, zajedno sa svojim advokatom, demantovao sadržaj naslova ovih tekstova, budući da, kako su objasnili, informacije iz sudske presude pokazuju da je tabloid Srpski telegraf napisao neistine. Čitav napad je, kako ocenjuje Bjelogrlić, reakcija na njegove nedavne medijske nastupe.
Bjelogrlić svakako nije prvi glumac koji, zbog društveno-političkih stavova ili angažmana, prolazi kroz već poznati scenario. Nedavno je kroz isti, oprobani tabloidni tretman prošao i Branislav Trifunović povodom navodnog cepanja zastave u jednoj predstavi.
Iako se Udruženje dramskih umetnika Srbije oglasilo povodom slučaja Trifunovića, njihovo saopštenje se uglavnom odnosilo na sam scenario i činjenice, dok je utisak da je odbrana umetničke slobode u širem smislu i tada izostala.
Pozorišni, televizijski i filmski glumac Milan Marić u izjavi za Talas ističe da solidarnost među glumcima postoji, ali da je problem daleko širi od reagovanja na pojedinačne napade.
"Mislim da se međusobno čuvamo, koliko toliko, naročito posle ovakvih napada. Ipak, ljudi imaju različite političke stavove, ne može se očekivati od svih da reaguju jednako, ali generalno se štitimo", kazao je Marić.
Marić smatra da je potrebno baviti se uzrocima ovih podela, a ne samo posledicama, te da je celokupna društveno-politička slika u Srbiji problematična jer sve političke opcije rade po principu podele na izdajnike i patriote.
Goran Šušljik, glumac, reditelj i producent, razgovor za Talas počinje konstatacijom da glumačke solidarnosti u Srbiji – nema.
"Da ne okolišam, solidarnosti nema. Esnaf kojem pripadam, kao i društvo u kojem živimo, razlokano je i razoreno. Gledajući unazad, glumačka solidarnost u društvenom i socijalnom smislu nikada i nije bila naročito izražena. Ni kada su glumce kao narodne neprijatelje osuđivali na gubitak nacionalne časti nakon Drugog svetskog rata, pa ni kada su neki od najboljih medju nama nakon završetka svojih karijera ostavljeni u bedi i bolesti, slavni ali zaboravljeni", objašnjava Šušljik.
On dodaje da je, od zaborava i nemoći, možda i strašnije da se istinske glumačke veličine "izrezuju u kartonu, nalik novogodišnjim ukrasima i kao omaž njihovom stvaralaštvu besprizorno mimo svakog dostojanstva, postavljaju u zabačenim uglovima gradskih trgova".
"Esnaf ćuti zato što osećanje zajedništva i solidarnosti ne postoji. Kao što ne postoji ni u jednoj drugoj grupaciji ovog društva", ističe Šušljik i dodaje da je glumac sveden na pripadnika lažne srednje klase, bez osećaja pripadanja bilo kom drugom interesu osim vlastitog – "bez zajedničke ideje o tome kako bi ovom društvu moglo i moralo biti bolje".
Mina Sovtić, pozorišna, filmska i televizijska glumica, smatra da solidarnost među glumcima i dalje postoji. Kako navodi za Talas, solidarnost se manifestuje kako preko udruženja, tako i ličnim delovanjem.
Glumac i lider Pokreta Slobodnih građana Sergej Trifunović u razgovoru za Talas podseća na višemesečnu kampanju koja je vođena protiv njegove fondacije "Podrži život".
"Kada je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, čovek koji je dva puta padao na poligrafu oko saradnje sa Zemunskim klanom, poslao policiju za organizovani kriminal u prostorije fonda Podrži život, dok je ta besramna procedura trajala mesecima, mene je zvalo 6, slovima šest mojih kolega", ističe Trifunović.
Kako kaže, pozvali su ga da izraze podršku, da kažu "nešto tipa – drži se, majstore", te da nema dodatni komentar kada je reč o solidarnosti među glumcima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
DexDex
Plačem dok slušam himnu, a ipak me je sramota što sam Srbin u pojedinim situacijama.
Ili samnom nešto nije u redu ili,, Dokle breee''!!!
Plašite li se Boga svi vi koji ovo radite?!?
Filozofija ili ne?
Jer, da postoji, to osećanje bi sklonilo ovu sadašnju vlast, štetnu po ceo narod i sve građane Srbije.
Takođe, ne postojanje zajedništva takođe onemogućuje tu istu vlast da bilo šta pokrene i sprovede među narodom.
I tako dolazimo do običnog logora i običnih tamničara.
Jedino, tamničari postoje po nečijem nalogu. Neko im je gazda.
pozorišnjak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar