To su nalazi istraživanja "Ko je na vlasti" koje je izradio Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i pokazuje da je deset odsto odbornika preletelo u poslednje tri godine, imajući u vidu da u Srbiji ima ukupno 6.566 odbornika.
Istraživanje je pokazalo da je najviše preletanja bilo u Srpsku naprednu stranku i Socijalističku partiju Srbije.
Podaci pokazuju da je top pet preletača u proseku imalo čak četiri preletanja.
Koordinatorka istraživačkog tima Crta Tamara Branković ukazuje da je procenat od 10 odsto alarmantan, jer su time praktično oteli glasove date njihovim partijama i listama i preneli ih drugoj stranci.
"Najviše je, naravno, bilo preletanja iz opozicije prema vlasti, u više od 50 odsto bilo je u Srpsku naprednu stranku. To ne čudi, jer SNS nije bila deo vlasti u svega 13 opština u Srbiji. Istraživanja pokazuju i da je priroda preletanja oportunitetna, da su odbornici vođeni željom za pozicijom moći, a da vrlo retko to rade zbog neslaganja sa politikom stranke u kojoj su. Najvažniji deo svega toga je da najviše štete imaju građani, pošto svako preletanje menja njihovu izbornu volju", kaže Branković.
Preletanja nisu novina, a zakon omogućava onima koji traže sivu zonu da je i nađu, pozivajući se na ocenu Ustavnog suda Srbije iz 2010. godine prema kojoj "institut blanko ostavki nije u skladu sa Ustavom Srbije".
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar podvlači da je problem u pogrešnom tumačenju i naglašava da Ustav ne daje slobodu da se mandatom politički trguje.
"I izborni zakon je takav da promoviše donošenje odluka u zatvorenom krugu ljudi i demotiviše pojedince da se aktivnije bave motivisanjem birača u svojim sredinama, jer se glasa za liste", navodi Klačar i dodaje da se većina preletača prikloni vlasti, jer nisu navikli da budu u opoziciji.
Zaključuje da je za stranke odlazak u opoziciju neka vrsta političke "smrtne presude".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Lala
Lala
need for speed
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar