Mihajlović: Na autoputu preko 130 km/h samo ako se promeni zakon

Na autoputu će moći da se vozi brže od 130 kilometara na sat samo ako se promeni zakon, izjavila je ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović dodajući da će podržati izmenu zakona ako MUP proceni da je to bezbedno.
"Iako razumem ljude da žele da voze većom brzinom, kada vide kakve autoputeve imamo, Ministarstvo unutrašnjih poslova je to koje procenjuje koliko, gde i kako može da se vozi. Ako MUP kaže da može da se vozi brže od 130 km na sat, ja sam za to da se promeni zakon. Zna se šta je zakon, da se poštuje ili da se menja, ali da policija toleriše brzinu, to nije prihvatljivo", rekla je Mihajlović.
 
Kako je rekla, bezbednost u saobraćaju je na prvom mestu i kada su u pitanju životi ljudi nikakve tolerancije u brzini vožnje nisu prihvatljive.
 
Podsetila je da je Vlada Srbije izmenila zakone i dozvolila da se maksimalna brzina sa 120 poveća na 130 km na sat, uzimajući u obzir činjenicu da se Koridor 10 završavao.
 
V.d. direktora "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak je prošle sedmice najavio da će to javno preduzeće predložiti MUP-u da se na autoputevima toleriše prekoračenje brzine od 20 kilometara na sat. To znači, kako je tada rekao, da će na određenim delovima autoputeva biti dozvoljena maksimalna brzina i do 150 kilometara na sat.
 
Drobnjak je dodao da će se na delovima autoputa gde je znakom predviđeno 130 kilometara na sat tolerisati vožnja do 150 kilometara na sat, a da će na delovima gde je maksimalna brzina, primera radi, 100 kilometara na sat, moći da se vozi 120 kilometara na čas. Kako je naveo, to neće važiti za tunele, gde je, na primer, na Koridoru 11 ograničenje 80 kilometara na sat.
 
Drobnjak je podsetio da je zakonom predviđeno da je maksimalna brzina na autoputevima 130 km na sat i dodao da se neće ići na izmenu zakona, već da će se tolerisati prekoračenje brzine od 20 kilometara na čas ukoliko se nadležni saglase.
 
Tim povodom oglasio se i Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, koji je za "Nedeljnik" rekao da ograničenje brzine vozila od 150 km/h nema nijedna zemlja Evrope i ocenio da to predstavlja klasičan primer političkog metoda rada.
 
Okanović je rekao da sud sudi na osnovu zakona, a ne na osnovu nekih preporuka ili inicijativa.
 
"Šta bi se desilo u slučaju saobraćajne nezgode sa elementima krivičnog dela, odnosno u slučaju da neko pogine? I kada bi se u sudskom postupku utvrdilo da je do nezgode došlo usled toga što se vozilo kretalo brzinom većom od zakonom dozvoljene, a vozač se pravdao time da se kretao u okviru tolerisane brzine", upitao je Okanović.
 
On je ukazao da ograničenje od 140 km/h postoji u samo tri zemlje u Evropi.
 
"Ograničenje na 140 km/h postoji u tri zemlje, Poljskoj, Bugarskoj i Austriji. U svim ostalim, ograničena brzina kreće se od 110 do 130 km/h. Na primer, u SAD je 100-110 km/h, kao i u Velikoj Britaniji", rekao je Okanović.
 
Statistički podaci na nivou Srbije pokazuju da se brzina, kao uticajni faktor, prepoznaje kod trećine svih nesreća i kod više od 50 odsto smrtnih ishoda u saobraćajnim nezgodama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Isto

    17.11.2019 10:43
    ko i ranije
    150km/h po cajgeru je oko 130 km/h po gps-u ili po radaru, tako da je to to.
  • Vlada

    17.11.2019 09:44
    @uf

    A da li još negde u Evropi divljaju na autoputu kao kod nas? Prođi malo kroz Austriju, recimo, pa kaži koliko njih ti se zabija u gepek i iseca put, a onda to isto uradi u Srbiji i uporedi rezultate. Tolerancija je za tolerantne i civilizovane vozače. Kad tako budemo vozili, onda može tolerancija za ovakve stvari. Do tada, samo zakon i to oštro.
  • Srbin

    17.11.2019 09:18
    5%
    U Srbistanu, obzirom na prosecnu starost vozila i gomilu tehnicki neispravnih vozila svega 5% automobila moze bezbedno da ide vecom brzinom od 100km/h. Tih 5% su krimosi i vozila pod pratnjom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija