Prema istraživanju "Indikatori dostojanstvenog rada u Srbiji" Sarite Bradaš i Marija Reljanovića, radnici angažovani na kratko vreme čine 10,1 odsto zaposlenih u našoj zemlji, prenosi Danas.
Prema istom istraživanju, taj procenat je od 2017. godine znatno porastao - sa 4,6 odsto na 10,1 odsto. I procenat radnika zaposlenih na određeno vreme je veći od proseka EU i u istom periodu je porastao sa 18,8 na 22,7 odsto.
Istraživanje je pokazalo da je polovina od ukupnog broja zaposlenih u sigurnom radnom odnosu, kao i da mere suzbijanja sive ekonomije nisu dale rezultate jer je broj radnika u sivoj zoni povećan za trećinu.
Kada se zna da 600.000 neformalno zaposlenih i 130.000 samozaposlenih u poljoprivredi ne ostvaruje socijalnu zaštitu, ne čudi podatak da je svaki deseti radnik u Srbiji u riziku od siromaštva, baš kao i svaki treći samozaposleni, prenosi Danas.
"Povećanje zaposlenosti o kojoj vlast govori, vidi se samo u njenoj statistici kojom žele da se pohvale", kaže Mario Reljanović, jedan od autora ovog istraživanja.
Komentari 8
Međusobna strah
"Tradicija" nemorala
Krivi su advokati
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar