U susret Međunarodnom danu osoba sa invaliditetom, koji se obeležava 3. decembra, Pokrajinski ombudsman podseća da, prema procenama, u Srbiji oko 700.000 osoba ima neki oblik invaliditeta, te da ovi građani imaju brojne probleme i u oblasti obrazovanja, primeni osnovnih instituta socijalne zaštite, slobodi kretanja i pristupačnosti zgrada javne vlasti, kao i kretanja unutar tih zgrada.
Problemi postoje i sa ograničenim kapacitetima ustanova za smeštaj osoba sa invaliditetom, kao i u oblasti zdravstvene zaštite, a naročito u zaštiti reproduktivnih prava žena sa invaliditetom.
"Pokrajinski zaštitnik građana je tokom godine, u saradnji i uz podršku OEBS-a, realizovao istraživanje 'Reproduktivno zdravlje žena sa invaliditetom u Vojvodini', a istraživanjem je registrovano da sistem ne prepoznaje u dovoljnoj meri osobe sa invaliditetom. Pristupačnost zdravstvenih objekata je problematična. Informacije od značaja za reproduktivno zdravlje žena sa invaliditetom su prisutne u većem broju domova zdravlja, ali ne i u odgovarajućem formatu (veći ispis, pojednostavljene verzije, itd). Poseban problem predstavlja zaštita prava na privatnost, jer žene sa invaliditetom u zdravstvene ustanove dolaze uz pomoć pratioca, koji stiče uvid u njihove privatne podatke", napominje ombudsman.
Osim toga, postoje i komunikacijske barijere, jer se medicinsko osoblje ne obraća neposredno ženi, nego njenom pratiocu. Nedostaju i protokoli kojima bi se regulisao boravak personalnih asistenata u bolnici dok su žene sa invaliditetom na lečenju, a potrebna je i obuka lekara i medicinskog osoblja o stepenima, uzrocima i oblicima invaliditeta, kao i pravima žena sa invaliditetom.
Na zakonodavnom planu u Srbiji su, doduše, učinjeni značajni pomaci, ali su u praksi pomaci sporiji.
"Imajući u vidu činjenicu da građani nisu u potpunosti svesni svih teškoća i problema sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, Pokrajinski ombudsman će, naročito u radu sa mladim ljudima, doprinositi podizanju nivoa svesti o osobama sa invaliditetom, njihovim pravima i njihovim doprinosom razvoju društva. Ombudsman apeluje da se institut lišavanja poslovne sposobnosti u slučaju osoba sa invaliditetom primenjuje obazrivo i veoma skrupulozno. Invaliditet nije i da nikad ne može postati razlog za nedostojanstven život. Kao delu ljudskog roda, osobama sa invaliditetom pripadaju sva ljudska prava i osnovne slobode, bez ikakve diskriminacije", apeluje institucija Pokrajinskog zaštitnika građana.
Više o pomenutom istraživanju o reproduktivnom zdravlju žena sa invaliditetom čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
R
Lakše je čoveku da se porodi nego da dobije status invalida.
Danas socijalno ljude deli na: radno sposobne, one sa ograničenom radnom sposobnošću i radno nesposobne. Ne postoje kategorije invalidnosti, niko ne želi da vam da potvrdu o stepenu invalidnosti i sl. Čak vam kažu da je bolje da ostanete radno sposoban nego da vam piše ograničena sposobnost jer onda možete dobiti otkaz, promenu radnog mesta, manju platu i sl. To je bar moje iskustvo.
NezainteresovaniLala
Teorijski ste veoma potkovani, a konkretno... Vaš posao bi bio da date konkretan doprinos u prevazilaženju problema a ne da načelno sagledavate situaciju, koristeći pozitivna evropska iskustva u rešavanju te problematike.
Politikanstvo ne može biti zamena za solidaran, kompetentan i odgovoran pristup.
/
svi prilazi su obesmisljeni sbog strmine. ne samo na ulazima zgrada vec i na javnim povrsinama kao sto je nedavno pompezno sredjivanje satelitske pijace
to je cist hitlerovski fasizam prema invalidnim osobama
sramota od naroda koji se ovim ponosi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar