"Na učenje kroz rad koje se realizuje kod navedenih organa primenjivaće se propisi koji uređuju njihov rad i odredbe ovog zakona, a učenici koji budu pohađali obrazovne profile u ovim organima ostvariće finansijsko obezbeđenje u skladu sa propisima kojima se uređuje rad tih organa", navodi se u tekstu predloga, bez dodatnih pojašnjenja na kakvim poslovima bi mogli da budu angažovani budući đaci.
Pored do sada definisanih uslova za obuku profila u trogodišnjem i četvorogodišnjem trajanju, spisak škola koje mogu da učestvuju u dualnom programu će se takođe proširiti i na majstorsko i specijalističko obrazovanje, kao i na srednješkolsko obrazovanje koje traje dve godine.
Predložene odredbe definišu da se učenje kroz rad ubuduće neće obavljati noću, a najavljene su i promene u uslovima za angažovanje instruktora i izdavanje njihovih licenci.
Ubuduće će Privredna komora Srbije dostavljati nadležnom ministarstvu plan za uključivanje poslodavaca u dualno obrazovanje za narednu školsku godinu, a najkasnije do 14. februara za narednu školsku godinu, koji će kreirati u saradnji sa poslodavcima.
Prema podacima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja iz septembra, ukupno 72 srednje stručne škole realizuju jedan ili više dualnih obrazovnih profila od ukupno 35 dualnih obrazovnih profila za ovu godinu. Preliminarni podaci o upisu učenika u srednje škole pokazuju da je oko 2.600 učenika upisalo prvi razred po dualnom modelu, a da se ukupno u svim razredima u dualnom obrazovanju nalazi oko 7.000 učenika u 104 škole.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
goran
Hahahohohuhu
Inspektor Višekruna
Šef BIA-keramičar, Vulin je minimalno dualan, a za predsednika je dualnost uvreda, on obavlja toliko stvari!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar