Za pet godina Strategije za borbu protiv nasilja na sportskim događajima poginulo osam osoba

Osam osoba je poginulo u 182 incidenta u kojima su učestvovale ekstremne navijačke grupe, od kada važi Nacionalna strategija za borbu protiv nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama od 2013. do 2018. godine.
Ovo su rezultati prvog istraživanja o primeni ove strategije koje je juče predstavio Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCPB).
 
"Članovi huliganskih grupa su muškarci od 15 do 44 godine. Tri četvrtine incidenata je zapaženo na fudbalskim stadionima i sportskim centrima, a nešto više od jedne petine na javnim površinama. Najmanji broj incidenata se desio u ugostiteljskim objektima, svega pet, od kojih su tri beogradski klubovi", navodi se u izveštaju, a prenosi Politika.
 
U glavnom gradu Srbije se odigralo najviše, skoro četvrtina, nasilnih incidenata u kojima su učestvovale navijačke grupe. Za čak 60 odsto nasilnih incidenata u Beogradu nije bilo moguće dokazati da su u vezi sa sportom.
 
Navodi se da je primetno da je manje nasilja na utakmicama međunarodnog karaktera. Autori istraživanja smatraju da je utisak da poslednjih godina ima manje nasilja kada je reč o sportskim događajima zbog dogovora političkih aktera i huliganskih grupa, koji je verovatno postignut još 2014. godine. Istovremeno je primetno da mediji sve više pišu o obračunima u kojima stradaju vođe huliganskih grupa.
 
Tužioci su u proseku odbacili 37 odsto krivičnih prijava protiv huligana, koje najčešće podnosi policija zbog nasilničkog ponašanja na javnim skupovima. U nešto više od polovine slučajeva, krivična prijava se rešava sporazumom o priznanju krivice. Tek u 25 odsto slučajeva viši javni tužilac je podneo optužni predlog, a naredbu o sprovođenju istrage u svega četiri odsto predmeta, piše Politika.
 
Autori istraživanja zaključuju da je "Nacionalna strategija za borbu protiv nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim događajima" iz 2013. godine "prazno slovo na papiru". Nije uspostavljen sistem koji bi trebalo da prati, procenjuje i izveštava o njenoj primeni, a ta tema se nije našla ni na dnevnom redu sednica Nacionalnog saveta za borbu protiv nasilja i nedoličnog ponašanja i Nacionalnog saveta za sprečavanje negativnih pojava u sportu.
  • novosadjan

    19.12.2019 21:54
    Malo
  • Cubi

    18.12.2019 22:59
    Nema strategije i nema rezultata ako kao funkcioner angazujete najveci talog drustva da reketira, prebija i diluje za vas, sve pada u vodu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Na 1.000 stanovnika u Srbiji dolazi 405 vozila

U Srbiji je prema proceni Zavoda za statistiku u 2023. živelo 6.623.183 ljudi. Prema podacima MUP i Zavoda za statistiku registrovano je u 2023. tačno 2.684.804 vozila. Od toga je 2.389.105 automobila