Sindikat lekara i farmaceuta: Egzodus medicinara postoji

Sindikat lekara i farmaceuta Srbije ukazao je danas da se zdravstveni sistem Srbije suoučava sa egzodusom i manjkom zdravstvenog osoblja i pozvao predsednicu Vlade Anu Brnabić i ministra zdravlja Zlatibora Lončara na dijalog, kako bi se taj problem rešio.
Sindikat lekara i farmaceuta: Egzodus medicinara postoji
Foto: Pixabay
"Kada bi se zaposlilo dovoljno kadra, zdravstvo bi profunkcionisalo", rekao je danas predsednik tog sindikata Rade Panić
 
On je naveo da Srbiju godišnje napusti oko pet odsto lekara, što je opisao kao egzodus.
 
Prema njegovim rečima, podaci Lekarske komore pokazuju da je proteklih godina Srbiju zvanično napuštalo između 700 i 900 lekara godišnje. On je istakao kako nema ko da uspostavi dijagnozu i prepiše terapiju, nisu bitne renovirane zgrade i oprema. 
 
Predsednik Sindikata je ukazao da postoji interesovanje članstva za štrajk, ali da je u zdravstvu to veoma komplikovano, jer bi značilo uskraćivanje prava pacijentima i prouzrokovalo brojne probleme. 
 
Ipak, Panić ukazuje na to da se sindikati zdravstva sve više udružuju u zajedničkim zahtevima. 
 
"Predsednici Vlade Ani Brnabić poručujem neka obrati pažnju, možda joj se se sledeće godine dese sindikati", rekao je Panić.
 
On je ocenio da "zdravstvo grca" i da su priče o ulaganjima i tome da zdravstvo nije bilo bolje u poslednjih 40-50 godina samo deo predizborne kampanje. 
 
Panić je upitao i po kom je konkursu i kojim kriterijumima nedavno zaposleno 100 lekara za koje se tvrdi da su najbolji kadrovi. Prema njegovim rečima, zaposleno je 800 servirki, uz ocenu da se radi o sigurnim glasovima za Srpsku naprednu stranku.
 
Panić je naveo da o lošem stanju u zdravstvu govore liste čekanja, slanje na lečenje SMS porukama, kao i nedostatak adekvatnih terapija. 
 
Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta ukazao je i na to da se novac iz zdravstva preliva u budžete javnih preduzeća kako bi se pokrila pojedina dugovanja. 
 
Poručio je i da bi zdravstvo trebalo odvojiti od politike i sugerisao da treba izbeći zapošljavanje stranačkih kadrova.
 
Podsetimo, ministar Lončar je pre nekoliko dana rekao da u Srbiji nema egzodusa lekara i drugog medicinskog osoblja, i da se u Srbiji, za razliku od drugih zemalja, ne čeka na preglede i lekarske intervencije. 
 
Lončar je rekao da u poslednje dve godine postoji trend opadanja napuštanja zemlje, da je broj zahteva smanjen za oko 100 i dodao da se sve više medicinskih sestara vraća u Srbiju.
 
"Razlog za povratak su mnoga ulaganja u zdravstvo. Neke zemlje imaju probleme sa zatvaranjem odeljenja, čekanjem na preglede i operacije... Mi nemamo te probleme", kazao je Lončar za TV Prva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dr

    31.12.2019 19:01
    Kako ih nije sramota?.Neko dobije i 13. platu,a mi danas ni 12.Baš nam je srećna.
    Pa nek mladi" 100 x razmisle".....


  • komsija

    31.12.2019 18:55
    Stanje u zdravstvu nije dobro. Dete mi je lezalo u Novom Sadu u bolnici. Oprema zastarela, zidovi isflekani, kreveti zarđali. Jedna sestra radi sama na celom odeljenju nezna gde joj dupe a gde glava. Morali smo samo da kupimo lek za temperaturu, sirup, probiotik posto nemaju. Neznam gde odlaze pare!
  • Salamander

    31.12.2019 15:17
    našla vreća zakrpu
    našli smo sa kime ćemo u dijalog
    Fuj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija