Ministarstvo trgovine formiralo je Radnu grupu koja će analizirati posledice eventualne izmene dosadašnje prakse. Pavlović je rekla da ta ideja nije ništa novo, jer već postoji fleksibilno radno vreme, rad od kuće - način na koji poslodavci pokušavaju da motivišu zaposlene i učine da budu zaovoljni.
"
Kada je reč o Srbiji, mi treba da razmišljamo da je naša ekonomija mnogo pretrpela, da je neophodan i dodatni rad i dodatno angažovanje kako bismo mogli da stignemo neke razvijene ekonomije", kaže Pavlovićeva za
RTS.
U ovom trenutku, navodi Pavlovićeva, skraćenje radnog vremena je realno samo u nekim sektorima. Prema njenim rečima, reč je o kompanijama koje su dovoljno finansijski jake i koje mogu sebi da dozvole takvu vrstu testiranja. Na pimer, kako navodi, u "Majkrosoftu" je sprovedeno testiranje koje je pokazalo da je produktivnost porasla za 40 odsto, da su zaposleni u tom periodu bili efektivniji, da su sastanci trajali kraće, da su bili organizovaniji.
"Takođe, na osnovu studije koja je rađena u Švedskoj u domu u za stara lica, a kojom su bile obuhvaćene medicinske sestre, ispostavilo se da je skraćenje radne nedelje dalo pozitivne pomake, pogotovo kada je bila u pitanju pažnja prema paijentima. Isto tako, sestre su manje odsustvovale sa posla", navela je Pavlovićeva.
Ipak, kaže, u nekom krajnjem zbiru, zbog skraćenog radnog vremena bilo je potrebno angažovati dodatne radnike, što je za nekoga bio trošak, a za nekoga investicija, jer zapošljava nove ljude.
"U svakom sučaju cela ta priča je u fazi testiranja", rekla je Pavlovićeva.
Još od prošle godine govori se i o neradnoj nedelji, o čemu će se razgovarati i na prvoj narednoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta krajem januara.
Pavlovićeva navodi da je urađeno istraživanje da bi se videlo kako poslodavci razmišljaju.
"Suština je da nikakve administrativne mere neće uticati na poslovne rezultate i u tom smislu poslodavci su se izjasnili da treba pratiti tražnju na tržištu i omogućiti svakom trgovcu da samostalno određuje svoje radno vreme", navela je Pavlovićeva.
Poslodavci su, kaže, ukazali da treba jačati kontrolne funkcije državnih institucija kako bi se zakoni koji se tiču rada nedeljom dosledno primenjivali.
Pavlovićeva je rekla da poslodavci nemaju ništa protiv da rad nedeljom bude plaćen nešto više, kao što je i do sada bilo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Nina
Kad bi nasa drzava bila drzava, i inspektori radili svoj posao, vecina od Vas ne bi bili poslodavci, jer većinu Vas krasi sprega sa partijama a ne poslovnost(čast izuzecima)!
Ako bi državni organi imali dozvolu i radili svoj posao, tj. proverili porez koji ste uplatili drzavi (da bi ona mogla da funkcioniše kao tj. stara se o svojim gradjanima,) i bogatstvo koje imate....
Zato pst!
R
Realista
Da li to znači da se unija poslodavaca zalaže za duže radno vreme.
Gospodo može, nema problema, samo ako poštujete Zakon o radu, koji je striktno definisao šta znači dodatno angažovanje, tj. prekovremeni rad.
Dodatno angažovanje može biti i kada nekom radniku koji je produktivniji, nabacite još neki posao koji nije u opisu njegovog posla ali ga za to ne plaćate. To nije u redu.
Gospodo, kao prvo, bitno je da svi poštuju Zakon o radu i plaćaju svoje zaposlene u skladu sa doprinosom preduzeću i u skladu sa angažovanjem. Neki poštuju i primenjuju sve klauzule Zakona pa daju i veća prava zaposlenima i njima svaka čast, ali ima onih koji to ne poštuju. Treba prvo da raščistite sa takvim poslodavcima.
Što se tiče dodavanja dodatnih poslova nekom zaposlenom za istu platu toga ima i u javnom sektoru. Neki se ubijaju od posla, neki rade normalno, a neki ne rade nište, pa čak ima i onih koji ne dolaze na posao a svi primaju platu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar