Svaki četvrti građanin Srbije na sedativima

Svaka četvrta ili peta osoba, odnosno između 20 i 25 odsto populacije Srbije, povremeno ili svakodnevno uzima neki od preparata benzodiazepina, odnosno sedativa, podatak je Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Svaki četvrti građanin Srbije na sedativima
Foto: Pixabay
Poređenja radi, u zemljama severne Evrope, taj procenat je ispod 10 odsto, ukazao je u razgovoru za Radio slobodna Evropa (RSE) klinički farmakolog tog fakulteta, docent dr Janko Samardžić.
 
"Možemo govoriti o velikoj primeni i o zloupotrebi", ističe doktor dr Samardžić.
 
Na lekove za smirenje građani Srbije su u 2018. godini potrošili gotovo 18 miliona evra, podatak je Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), dok je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) u istom periodu zabeležio da je izdato gotovo 5,5 miliona kutija lekova iz te grupe.
 
To su i poslednji dostupni podaci o potrošnji ovih lekova, s obzirom da se oni za 2019. godinu i dalje obrađuju.
 
Sedative koristi svaki sedmi student
 
Prema rečima doktora Samardžića, posebno zabrinjava podatak (Medicinskog fakulteta) da više od 15 odsto studentske populacije povremeno ili kontinuirano koristi sedative. On ukazuje da su mladi i najosetljivija populacija korisnika ovih lekova i da je potrebno dosta rada sa njima.
 
"Tu imamo i problem politoksikomanije, dakle istovremene primene i kombinovanja više različitih lekova i sa alkoholom. Tu su rizici i posledice dugoročne i mlade osobe su populacija na kojoj treba najviše raditi", upozorava dr Samardžić za RSE.
 
Istovremeno, stariji građani su grupa koja procentualno najviše koristi sedative.
 
"To je problematično sa više aspekata. Dakle, to nisu lekovi izbora koji bi se koristili u starijoj populaciji. Oni nepovoljno utiču na proces učenja i pamćenja, a mogu čak da utiču na razvoj i pogoršanje demencije. U više studija je dokazana i udruženost primene ovih lekova sa povećanim traumatizmom kod starijih osoba, dakle sa pojavom povreda i preloma u kućnim uslovima", rekao je Samardžić.
 
Neophodna bolja kontrola propisivanja sedativa
 
Od 2011. godine lekove za smirenje je u Srbiji moguće kupiti samo na recept, a izabrani lekar može da propiše ove lekove najduže za do tri meseca lečenja u toku jedne godine. Za nastavak terapije neophodno je mišljenje stručnjaka, odnosno psihijatra, neuropsihijatra ili neurologa.
 
 
Ipak, uprkos brojnim ograničenjima, građani uspevaju da dođu do tih lekova, te je, kako ističe direktorka beogradske klinike za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević" Ivana Stašević Karličić, neophodna bolja kontrola prometa sedativa.
 
Ona apeluje da se lekovi za smirenje nikako ne izdaju iz apoteka na "traženje" pacijenta, odnosno bez recepta lekara - što je praksa kojom pacijenti često uspeju da dođu do leka u apoteci - ali istovremeno upozorava i da je potrebno izvršiti i kontrolu propisivanja tih lekova od strane izabranih lekara.
 
"Koliko lekari zloupotrebljavaju taj jednokratni efekat anksiolize (sedacije, dod. aut.) ovih lekova i da li je to njihov način da na neki neracionalan način smanje broj ljudi koji se žale na neke tegobe", rekla je Stašević Karličić dodajući da su, prema podacima koje ima, najmanje ovih lekova prepisali oni u čiju oblast najpre spadaju - psihijatri.
 
Direktorka klinike "Laza Lazarević" upozorava na brz pad tolerancije na lekove iz ove grupe, odnosno na lako stvaranje zavisnosti, te na apstinencijalni sindrom koji potencijalno može da ugrozi i zdravlje i život korisnika koji ih zloupotrebi.
 
Šta su uzroci?
 
Uzroci visoke potrošnje sedativa, prema rečima dr Janka Samardžića, leže u nepovoljnoj društvenoj klimi, za koju kaže da i dalje dominira i u Srbiji i na prostoru bivše Jugoslavije.
 
"Takva situacija posebno pogađa one zemlje koje su prošle bolnu tranziciju, koje su imale ratne sukobe u prethodnim decenijama. Sličan trend potrošnje (kao u Srbiji, dod. aut.) ovih lekova je u Crnoj Gori, dok je recimo potrošnja i potencijal zloupotrebe još veći u susednoj Hrvatskoj", kaže za RSE klinički farmakolog Medicinskog fakulteta u Beogradu.
 
"Osim nepovoljne društvene klime, govorimo i o nedovoljnom prepoznavanju, čak nekada i negiranju zloupotrebe sedativa. To produbljuje problem i povećava rizik od brojnih posledica, jer govorimo o grupi lekova koja može da ima ozbiljne neželjene efekte", upozorava doktor Samardžić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nervozni

    10.02.2020 17:21
    Nervozni
    Pa dali neko može da izdrži život u srbiji bez nekog sredstva za smirenja ili alkohola. Od tolikih nameta,izvršitelja,otimanja,zaplašivanja naroda raznim nenormalnim zakonima itd. Po meni svaki građanin koristi nešto nažalost i deca u osnovnim školama koriste tablete,alkohol,droge dabi pobegli od realnog života. Veliki je bes i nezadovoljstvo u narodu i utehu nalaze u opijatima koi na kraju većinom završi tragično. Netreba narodu psihijatar narodu treba para da žive i neoskudevaju u ničemu kao i njihova deca. Kako ja da kupim detetu patike od 150eura a plata 400eura a samo ja radim. Ako kupiš jeftinije niko nejće dase druži sa njim a o ostalom da nepišem plate povećajte i manje tableta.
  • Vlada

    10.02.2020 09:39
    To su oni što dreče kako su korisnici kanabisa narkomani.
  • Mila

    10.02.2020 07:51
    Sedativ
    Ako opet SNS pobedi na izborima naslov ce da glasi: svaki drugi stanovnik Srbije kiristi sedative!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija